kayıt

yılmaz güney

 1. 1
  * namı diğer sinamanın çirkin kral'ı, deniz gezmişgillerin familyasından.
  #399429 dertliler krali | 6 yıl önce
   
 2. 2
  1937 adana doğumlu,küçük yaşta sinemalarda çalışmaya başlamış,iyi bir gözlemci olacak ki,sinema da seyircilerin en çok alkışladığı sahneleri o yaşlarda not almaya başlamış,çirkin kral lakabını kendi kendine takmış,yazmış olduğu senaryolar sebebiyle çeşitli tarihlerde hapse girdi,en son yargıç sefa mutluyu öldürmeten tutuklanıp 19 yıl hapse çarptırıldı,hapishaneden izinli çıkmışken fransaya kaçtı ve orada vefat etti mezarı da ordadır.
  (bkz: sürü)
  (bkz: bu vatanın çocukları)
  (bkz: alageyik)
  (bkz: yol)
  #406147 zübdeialem | 5 yıl önce
   
 3. 3
  gereksiz bilgi: askerliğini ismet özel ile beraber yapmış.
  #474842 münkesir | 10 ay önce
   
 4. 4
  gerçek adı Yılmaz Pütün olup, Kürtçü eylemleri ve adana'nın yumurtalık ilçesinde bir hakimin katili olması, vatana hainliği nedeniyle Fransa'ya kaçıp orada ölmesi gibi sıfatlarıyla tanınır.
  "asimile edilmiş bir Kürt'üm" diyerek türklüğü kesinlikle benimsemeyen bu şahıs, ne yazık ki "türk" sinemasında pek çok filmde oyuncu olarak arşivlere girmiştir. normal devletlerde böyle hain bir eşkıyanın arşivlerden silinmesi, o talihsiz filmlerin yakılması gerekirdi. ancak bugün bir kısım medya çevrelerinde ondan övgüyle söz edilmesi, tv kanallarında o filmlerin gösterilmesi utanç verici bir şuursuzluğun hakimiyetinde olduğumuzu göstermektedir.
  #474967 already modern | 9 ay önce
   
 5. 5
  İdeolojik taassubun insana haksız bir cinayeti savundurduğunu kendisi üzerinde test ettiğimiz zat. Hakim sefa mutlu'yu katletmesi sırf yılmaz güney komünist olduğu için o çevrelerde savunuluyor ki bizzat şahidim. O zaman bu komünistlerin adalet,eşitlik falan demesinin kendine âdil olmaktan öteye gitmediğini müşahede ediyoruz.