kayıt

Kendine bir sahabe seç

 1. 6
  hz.hamza
  hz. peygamberin amcası, uhud şehidlerinden.569 veya 570 yılında mekke'de doğdu.annesi,hz.amine'nin amcasının kızı olan hale bint vüheyb'dir.ebu leheb'in cariyesi süveybe'den süt emdikleri için hz.peygamber ile süt kardeşi,çocukluk ve gençlik yılları arkadaşıdır.
  ebva ve zül'uşeyre seferlerine iştirak eden hz.hamza rasul-i ekrem'in sancağını taşımıştır.
  hz.hamza bedir savaşının önde gelen kahramanlarındandı.büyük bir cesaretle savaşarak teke tek vuruşmak için ortaya çıkanlardan şeybe bin rebia'yı öldürdü ve ebu süfyan bin harb'in karısı hind'in babası utbe bin rebia'nın öldürülmesine yardımcı oldu.
  hz. hamza,uhud gazvesi öncesinde medine'de kalınıp savunma yapılması ve ya şehrin dışında düşmanla savaşılması konusu tartışılırken rasül-i ekrem'e ikinci şıkkı tercih ettiğini söylemiştir.bu gazvede de kahramanca savaşan ve otuz bin kişiyi öldüren hamza, hz.peygamber'in uyarısına rağmen okçuların yerlerini terketmesi yüzünden islam ordusu bozguna uğrayınca,"ben,allah ve rasulü'nün aslanıyım. Allah'ım ebu süfyan ile adamlarının yaptıkları kötülüklerden sana sığınırım.Müslümanların yanlış hareketlerinden dolayı da senden af dilerim."diyerek düşmanla çarpışmaya devam etti.
  bir taşın arkasına gizlenip siba'b. abdüluzza ile vuruşmasını seyreden vahşi, hz.hamza'nın siba'ı öldürdükten sonra kendisinin bulunduğu yere yaklaştığını görünce mızrağını fırlatarak onu şehid etti;
  daha sonra ciğerini çıkarıp hind'e götürdü. düşman askerleri, başta hamza olmak üzere babası müşrik olan hanzale b. ebu amir dışında bütün şehidlerin burunlarını,kulaklarını ve diğer organlarını keserek iplere dizip savaşa katılan kadınların boyunlarına gerdanlık diye taktılar ve mekke'ye o şekilde girmelerini sağladılar.
  (bkz: diyanet islam ansiklopedisi,15.cilt )
  #457481 bosna | 3 yıl önce
   
 2. tümünü gör