ciğer – dertli sözlük
sözlüğe girilecek tam tanımı bulamasam da, ciğer deyince aklıma gelen üç şeyi yazmak isterim: tavuk ciğeri, dana ciğeri, kuzu ciğeri. bunlardan dana ciğeri ve kuzu ciğeri vazgeçilmez iki ana besin kaynağıdır. halkımızın çoğu ciğer yemeyi sevmez, nedeni de anneler genelde ciğer yapmayı bilmez. oysa bir adana'da ya da istanbul aksaray'da bulunan ciğeristan'da yenen ciğer bir daha unutulmaz.

kavgalarda görüyoruz: adam kızıyor ve "ulan senin ciğerini bilirim ben" diyor. buradaki ciğer kelimesi "ne mal olduğunu, özünü, gerçekliğini" gibi anlamlara geliyor sanırım. ã‡ünkü buna paralel olarak "canım ciğerim" deriz ya hani, burada da "en önemli varlığım" manaları vermiş oluyoruz "ciğer" kelimesine.

neyse, gevezelik ettim, affola, bir ara bize gelin de güzel bir ciğer kavurayım size.
diyarbakırlıların kahvaltıda yedikleri şey.urfa ve antep'de de kahvaltıda yenir ama diyarbakırlılar bunda ileri düzeydeler.diyarbakır'da sabah 6-12 saatleri arasında hizmet verip, öğleden sonra dükkanı kapatan çok sayıda ciğerci bulabilirsiniz.bahsi geçmedi ama adanalılar da ciğerden anlar.(bkz:ciğer sarma)
ankara'da ciğerci aydın, konya'da ciğerci bahattin, samsun'da ciğerci yaşar bu işin kitabını yazıp imza günü düzenleyen adamlardır.