kayıt

necip fazıl kısakürek

 1. 82
  "Bu kadar zeki olmasaydın daha kolay olurdu." denilen kimsedir.
  #478969 zeynebi | 2 hafta önce
   
 2. 81
  ilham verici müstear isimleri var.
  nickname-mahlas bulma sıkıntısı yaşayanlar için tavsiye edilir.
  twitter.com/...
  #478960 sır | 2 hafta önce
   
 3. 80
  Bugün vefatının 34. yıldönümü olan merhum edebiyat ve fikir insanı. Müslümanların şuurlanmasına vesile olacak eserlere imza atmış ve gençliğin fikriyatını işlemiş bir ekoldür aynı zamanda kendisi. Mekanı cennet olsun.
  #475224 ifade fukarası | 10 ay önce
   
 4. 79
  Mahmud sami ramazanoğlu hazretlerine hayranlığını şu sözlerle ifade etmiştir;
  "sami efendi mi? O bir yağmur tanesi kadar ak ve berraktır”
  #474260 eddai | 1 yıl önce
   
 5. 78
  Afgan muhabbeti ile ilgili bir ton safsatanın ortalıkta dolandığı ÜStad.

  Necip Fazıl müthiş bir ego sahibidir. Avrupa ansiklopedilerinde hapishane hayatı, hocalık hayatından daha fazla diye yazıyormuş. Yok afganlar gelmiş kendisinden medet ummuş. Eleştirdiği isimlerin eserlerinde ise abarttığı düzeyde bir durum söz konusu değildir, misal Seyyid Kutub. Bir konferansında ise Almanlar zekat üzerine 6 cilt eser yazdılar demiştir ama o 6 cilt eserden ses soluk yok, herhalde yazıp sadece Üstad'a gönderdiler.
   
 6. 77
  yerli fikriyatın en önemli mümessillerinden.

  ideolocya örgüsünü okumadan necip fazıl hakkında konuşmak yersizdir. bu nedenle necip fazıl hakkında konuşurken ya da birileri necip fazıl'ı bir torbaya koymaya çalışırsa aklınıza ideolocya örgüsünü açıp tekrar okumak gelsin.

  her neyse mevzu şu:

  afgan-sovyet savaşı esnasında bir grup genç necip fazıl'ı ziyarete gelir. afganistan'da savaşanlara maddi veya manevi destek isterler. necip fazıl, çıkarır ideolocya örgüsünü verir. okumalarını ve okutmalarını ister. gençler biraz buruk ayrılır. o dönemin hızlı islamcıları da bu konuda necip fazıl'a döker indirir. görüldüğü kadarıyla afgan-sovyet savaşı, iç savaşa evrilmiş. ardından da işgale dönüşmüştür. en son burhaneddin rabbani gibi bir ismin katline kadar gitmiştir. necip fazıl'ın o gün ne demek istediğini anlayamayanlar bugün aynel yakin tecrübe ediyorlar.

  bedevi kültürünün hakim olduğu yerler katiyetle iflah olmazlar.
   
 7. 76
  Daha önce Salih Mirzabeyoğlu Beyefendi'nin başlığı altında hayatını nacizane özetlediğim bir bölüm olmuş, bir kaç arkadaş aynısın Üstad Necip Fazıl (r.a.) içinde yapmamı istemişlerdi, en son gelen bir mesaj üzerine bunun gerekliliğine karar verdim. Aklımda kalanları yazıyorum. Detaylarda yanlış yaparsam beni düzeltirseniz, sevinirim, yanlış bilgi aktarmamış olurum.

  Öncelikle Üstad Necip Fazıl'ı hangi yönü ile araştırdığınıza göre bakış açınız değişik. Eğer ki edebi bir yön ile araştırıyorsanız, onun kapısı ben değilim, size sadece eserlerini gösteririm, elimden gelen budur. Lâkin, Büyük Doğu İdeolocyası'na gönül vermiş birisi olarak bu husustaki bütün sorularınızı içtenlik ile cevaplayabilirim.

  Soyunu merak ediyorsanız aslen Kahramanmaraşlı. Bir gün bir kürek ihtiyacı oluyor ve kısa boylu olan büyük büyük babasını öne itip "Alın size kısa kürek!" diyorlar. Üstad'ın anlattığı bu ya, soyisimleri bu hikâyeden geliyor.

  Üstad Necip Fazıl, Ulu Hakan II. Abdülhamit Han Hazretleri'nin avukatı olan dedesinin konağında büyüdü. Büyük Doğu aşkı ile yanıp tutuşacağı günlere kadar zevk-ü sefa içerisinde ve müthiş şekilde şımarık bir hayatı oldu. Babası hakkında pek bilgimiz yok, zannediyorum ki babası pek hayra alamet bir isim değilmiş ve daha genç yaştayken babasını kaybetmiş. Ancak annesinin adını anınca sevgiden titrer. Lise hayatına kadar kayda değer bir durum bizim için mevcut değildir. Lisede Nazım Hikmet Ran ile birlikte okumaktadır ve farklı edebiyat dergilerinde şiir yazmaktadırlar. Bu arada bir hikâye vardı, tam hatırlamıyorum ama yanlış hatırlamıyorsam Üstad Necip Fazıl'ın şiirleri daha çok beğeni topluyordu. Üniversitede okurken ise bir gün Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun ofisine gidecek ve bütün şiirlerini içinde barındıran bir defteri önüne atıp "Ben Necip Fazıl, bunlar da şiirlerim!" dedikten sonra, arkasına bakmadan çekip gidecektir. Yakup Kadri'ye daha sonra bilmediğiniz bir şekilde Üstad Necip Fazıl'ı gözler olacaktır.

  Üniversite hikâyelerini hemen hemen herkes biliyor. Sosyal medya sağolsun, Üstad Necip Fazıl'ın ağzından tomarla söz ve şiir paylaşılıyor, lâkin çoğu Üstad Necip Fazıl'a ait değil.

  Fransa'nın Sarbon kenti. Üstad Necip Fazıl'ın boğum boğum boğuldu bir memleket... Kumar, içki, fuhuş... Bütünüyle bir batağın içerisinde. Cebinde hiç para yok ve artık üzerindekileri emanetçiye vererek kazandığı bir kaç kuruşuda kumarda tüketiyor. Konsolosluktan aldığı parayıda aynı şekilde... Bakıyor olacak gibi değil, memlekete dönüyor.

  Dönüşü ile birlikte Peyami Safa'nında çalıştığı bankada işe başlıyor. Bir kaç il gezdikten sonra Ankara'da görevdeyken Kaldırımlar yayımlanıyor ve müthiş bir yankı uyandırıyor. Bu linkten Üstad Necip Fazıl'ın kendi sesinden bu şiiri dinleyebilirsiniz: youtube.com/watch?v=9YI0F9nBQyw

  Bu arada Ben ve Ötesi'ni yayımladı, şöhretine şöhret kattı. Askerlik vazifesini tamamladı ve o müthiş an...

  İstanbul'da vapurda iken bir şahıs "Sen Necip Fazıl mısın?" diyor. Üstad Necip Fazıl'ın olumlu cevabına karşılık "Falanca tarihte, falanca yere gel!" diyor. Üstad Necip Fazıl bu hadiyesi O ve Ben isimli eserinde daha güzel, daha detaylıca anlatır. Abidin Dino ile birlikte abdülhakim arvâsi hazretleri'ni ziyarete gidiyorlar ve o büyük an. Üstad Necip Fazıl o andan sonra bambaşka birisi olmuştur. Bütün bir bohem hayatını tek bir anda silip atmış, kendisine yeni bir yol belirlemiştir.

  Arayı atlıyorum. Bu arada bayağı hadise yaşanacak. Üstad Necip Fazıl Büyük Doğu Dergisi'ni yayımlayana kadar bir kaç farklı dergi yayımlayacak, kendisininde haberi olmadan gelecek günler için tabir-i caizse bir zemin hazırlayacaktır.

  Büyük Doğu Dergisi o gün için müthiş bir tepki çekecektir. Ünlü isimler ile mülakatlar yapılacak ve kendilerine yöneltilen ilk soru "Allah'a inanıyor musunuz?" olacaktır. Dönemin siyasi isimleri tarafından müthiş bir baskı görecektir. İsmet İnönü tarafından "Ne yapıyorsanız yapın, bu adamı bitirin!" sözünün muhattabı olacak olan Üstad Necip Fazıl, kendisine Büyük Doğu İdeolocyası'ndan vazgeçmesi için yokluk içerisindeyken teklif edilen tomarla parayı reddecek, Büyük Doğu Dergisi ise 36 senelik yayın hayatında yüzlerce kez kapatılacak, bir o kadar da davanın tarafı olacaktır.

  İsmet İnönü'den sonra Adnan Menderes dönemi. Üstad Necip Fazıl'ın, sadece bu dönemde yargılandığı davalardan mahkumiyet cezası alması ile 300 sene hapis yatması gerekmekteydi. Zannedildiğinin aksine Üstad Necip Fazıl, Adnan Menderes'i döneminde çok ağır şekilde eleştirmiştir. Darbenin başarı ile sonuçlanmasını ise "Yoğurttan bir hükümete, mukavvadan bir hançer saplandı!" şeklinde yorumlamamıştır. Bir akşam yemeğinde Alparslan Türkeş kendisine Büyük Doğu Dergisi'nde partisi lehine yazmasını teklif etmiş, burada bazı şartlar sunulmuş ve Alparslan Türkeş tarafından bu şartlar kabul edilmiş, ancak daha sonra yollar ayrılmıştır. Buna rağmen Üstad Necip Fazıl'ın en çok ümit bağladığı gençlik hareketi Ülkücü Hareket olmuş, bunuda Raporlar isimli eserinde kaleme almıştır. Süleyman Demirel ile olan pek bir şeyini hatırlamıyorum, bunu tekrar bir gözden geçireceğim. Necmettin Erbakan için ise "Beni bir tek Erbakan anladı, o da yanlış anladı!" şeklinde olmuştur. Abdullah Gül, bizzat kendisi ile tanışma şerefine nail olmuş, gençlik yıllarında ise Hüseyin Üzmez kendisi ile koğuş arkadaşlığı yapmıştır. Osman Yüksel Serdengeçti'ye ise canım, sevgilim diye hitap edebilecek şekilde bir muhabbet beslemiş, birlikte koğuş arkadaşlığı dahi yapmışlardır. İşin ilginç yanlarından birisi ise üniversitede öğrenci iken Abdullah Öcalan konferanslara katılıp, bir çok eylemde adı geçen bir isim olmuştur. Detayı burada: radikal.com.tr/turkiye/ocalan-mulkiyede-buyuk-dogucuymus-1104260

  Siyasi olarak bir çok isimle etkileşim yaşamış olan Üstad Necip Fazıl, ömrünün son demlerine doğru Salih Mirzabeyoğlu Beyefendi ile tanışmış ve bundan sonra bütün birikimini O'nu yetiştirmek için harcamıştır: youtube.com/watch?v=ri2hl0DZVyw

  NOT: Daha sonra kaldığım yerden devam edeceğim, yarın iş var, antrenmandan geldim, yorgunum. Hayırlı geceler. Yanlışım veya eksiğim var ise belirtin, düzelteyim.
   
 8. 75
  ne muhafazakar, ne islamcı olan mütefekkir. müslüman mütefekkirdir. hayatı boyunca ideolojilerle mücadele eden bir fikir adamını islamcılık gibi ucu açık, ne olduğu belli olmayan bir ideolojiye hapsetmek, muhafazakarlık gibi kitlecilik üzerine siyaset kuran bir ideolojiyle anmak hatadır. zaten fikirlerine baktığınız zaman bu iki akımla da mücadele ettiğini görürsünüz. fikirlerini de bu toprakların hamurundan yoğurmuştur.
   
 9. 74
  Üstad Necip Fazıl hakkında "Muhafazakar siyasal kültür..." diye başlayan bir müsvetteyi dünyayı avucumun içine verseler okumam, nokta.
   
 10. 73
  isamveri.org/...

  hece dergisinin necip fazıl kısakürek sayısı da güzel görünüyor.
  #473308 weber | 1 yıl önce
   
 11. 72
  Falan dağın ardından
  Seslen seslen işitmez
  Filan toprak altında
  Gözyaşları diriltmez

  Neye vardın vardın da
  Ufuk varmakla bitmez
  Bişey göster kadında
  Tılsımını eksiltmez
  #470508 Edebicehanım | 2 yıl önce
   
 12. 71
  -------------iktibas-----------------

  Genç adam düşün! Evvelâ insanoğlunun düşünmekten büyük haysiyeti olmadığını düşün! Senin yaşadığın devirde insanların meşin* toptan birer kafa taşıdığını ve bu topu dolduran havanın en basit fikri bile kavurup kül edici bir (antiseptik) olduğunu düşün! (Antiseptik) diyorum; zira devrimizin kıymet ölçüsünde sâf ve gerçek fikir mikroptur.
  Filozof:
  "- Madem ki, düşünüyorum, öyleyse varım!" Der.
  Bizim de:
  - Madem ki yokuz; öyleyse düşünemiyoruz! Dememiz mi lâzım?
  Aziz varlığın aciz aynası fikir...
  Genç adam düşün! Seni bozmak için evvelâ sende mücerret fikir istidadını*, yani varlık şiarını körletmekle işe giriştiler. Bunu düşün!
  Hiç, tavuğun suya dalıp balık avladığına, güvercinin kedilerin ağzından fare çaldığına dair ilmî bir vesika haberi duyulmuş mudur?
  Fakat, ey genç adam, senin için, seni kandırmak ve hakikate yüzde yüz zıt bir şeye inandırmak için sahte ilim yapılmıştır.
  Bunu düşün!
  Amerikanın bilmem hangi limanını görmemiş olan bir gemi süvarisi, oranın varlığını ilmen, ilmî tevatür* beyyinesiyle* bilir ve harita üzerindeki hesapla oraya, dilediği fener istikametinden varır. Ya böyle bir yer mevcut değilse diye düşünebilir mi?
  Düşün genç adam, düşün ki, işte buna benzer bir saçmalık eseri olarak senin için yalancı tarih kitapları ve menkıbeler düzülmüş ve senin, mazur olarak, bunlara inanman sağlanmıştır. Çünkü senin, ilme ve tarihe itimadın vardır.
  Bu an’ane ve taktik, Meşrutiyet inkılâbından başlar ve CHP şakavet çığırında bütün zalimliğiyle sürüp gider. Bu taktiği arka plânda idare eden de Yahudilik erkân-ı harbiyesidir.
  Bu taktik, sana, bütün gerçek kahramanlarını unutturup , sahtelerini; Garp emperyalizmasına, kozmopolitliğe, Yahudiliğe yardımcı tipleri mefkûreleştirmen için yaman bir İsrailoğlu tertibidir. İlk masonlardan, küçük çapta münevver örneği Avrupa hayranlarından Mithat Paşa, Namık Kemal gibi tipler, asıllarında cüce, her bakımdan değersiz ve zararlı hüviyet ve şahsiyetlerine rağmen, işte bu taktiğin ortaya attığı ve pompalayıp şişirdiği, kursaktan mamul dev heykelleridir. Daha neler ve neler?
  Genç adam, sen hep düşün! Düşün ki, sana sürdürdükleri bu kaba ve nefsâni hayatın ötesine, varlık sebebine, hakikatlerin hakikatine ait bütün telkinler*, senden cüzzam illeti gibi kaçırılmış ve sana lâşe gibi iğrenç gösterilmiştir. İnsanoğlunun biricik meselesi olan sonsuzluk iştiyakı ve yaşanmaya değer hayatın hesabı etrafındaki insanlar sahtekârsa, şenaatlerini*, dürüstse ulviliklerini tesbit, fikir namusunun en küçük şartıyken, bunları topyekûn reddeden ve yerine hiçbir şey getirmeyen bir devrin manasını düşün!
  Genç adam; hazmî ve tenasülî cihazlarının üstünde yaşayan ve hakkını bekleyen dimağî cihazına nafakasını ver; ve artık seni adamakıllı ürpertmeye başlaması gereken bir şafağın ilk söküntüsünde senden neler beklediğimizi kendi kendine tasarla!
  Düşün!
  Necip Fazıl Kısakürek | Başmakalelerim 2 | Genç Adam, Düşün!
  16.10.1959
  #465391 RuhAdam | 2 yıl önce
   
 13. 70
  Destan,Zindandan Mehmede Mektup,Sakarya Türküsü gibi şaheser şiirleri olan,bir o kadar harika kitaplarıyla gençlerin ufkunu açan şair,fikir adamı,devrimci.
  #454839 kudüsbizimdir | 3 yıl önce
   
 14. 69
  'İnsan bu su misali kıvrım kıvrım akarya' demiş ve 98 adet eser vermiştir.Tüm asar takdire şayan olub,ideologya Örgüsü nam eserin evvel okunması ehemmiyetlidir.
  #454728 Yonuzzade | 3 yıl önce
   
 15. 68
  Allah Dostlarından Abdülhakim Arvasi Hazretlerinin elini tutmuş ve bir daha asla bırakmamıştır. Çünkü Necip Fazıl da olsan, ateş denizlerinden geçmek için bir ele tutunman gerek.
  #453148 tlhsarac | 3 yıl önce