kayıt

dertli sözlük

 1. 295
  varlığından henüz yeni haberdar olduğum, sessiz sedasız kendi içinde ilerleyen, kaliteli ve de seviyeli bir sözlük.

  epeydir sözlüklerde yazan birisi olsam da hep kendimi oraya ait değilmiş gibi hissediyordum. ekşi'nin kötü yıllarına denk geldiğimden bir türlü tat alamadım. üstelik trol ve özgürlük diye her türlü şeye küfreden, hakaret eden yazarların moderatörler tarafından da korunması canımı epey sıkıyordu. ben islam dini hakkında klasik tanımlı, öznel bir şey içermeyen bir entri girsem bile anında eksiliyordı. nick altıma gelip giden ''yobaz bu'', ''şakirt bu hahah'', ''hem kadın hem müslüman hem de ekşi'de yazıyor'' diyorlardı. troller, ama gene de insanın canını sıkıyordu.

  aynısı uludağ sözlük. hatta orası daha berbat. bir sürü milliyetçi var olmasına var ama hepsi türkçü. kürt insanlara her gün küfrederler ve tengri diye diye gezerler. islam'a gelince de gerici dini der goygoy döndürürlerdi. oradan da bana ev olmaz dedim.

  sonraları küçük sözlükler en iyisi diye gezinmeye başladım. cogito sözlük var. orası güzel bir yer gibi. iki aydır yazıyorum ama pek de ısınamadım doğrusu. ama yine de diğer sözlüklere nazaran seviyeli. küfür yok.

  kutup ve kötü sözlük vardı. onlara bir ay girdim yazdım. ekşi'den farksızdır ve hemen kaçtım.

  son olarak burayı keşfettim iki hafta önce. sürekli gelip okurdum. öğrenci olduğum için ve bu aralar epey uykusuz geçen zamanım olduğu için geceleri saatlerce burayı okurdum. hala da okuyorum. bir gece saat dört gibi hiç aralıksız üç saat bir başlıktan diğer başlığa gezerek zevkle okuduğumu biliyorum. okurken de gerçekten bilgileniyorum ve zevk alıyorum. hem yazış tarzınızdan hem de üsluplarınızdan ve birbirinize olan saygınızdan ötürü. bağımlılık yapan bir yanınız olduğunu iddia etmeliyim.

  en sonunda dedim işte ben de üyelik alayım. üstelik dini bilgilerimi geliştirmemde yardımcı olabilecek bir yer olarak görüyorum burayı. çok uzattım farkındayım ama yazacak çok şeyim var burası hakkında işte. neyse, kısacası; hem zevkle ve eğlenerek yazabileceğim, hem içerisindeki kaliteli yazarlar sayesinde bilgilenebileceğim, hem de derdimi anlatabileceğim güzel bir sözlük.

  inşallah daim olurum. (:

  edit: imla.
  #461267 kedi | 2 yıl önce
   
 2. 8
  büyümek için doğan bi çocuğa neden doğdu denmez... büyüecek bir sözlük inşallah. hayırlı olsun...
  #1406 afra teyze | 8 yıl önce
   
 3. 1
  alamet-i farikadertli yazarları olan sözlük.
  #108 sır | 8 yıl önce
   
 4. 91
  insan istese bile bu sözlükte düzeysizleşemiyor,
  çünkü sözlük garip bir şekilde düzeyli.
  #33470 hakiki tosun pasa | 7 yıl önce
   
 5. 16
  hala hala bazı yazarların ekşi sözlük gibi olmak istediğimizi düşündüğü sözlüktür. öğrenin artıık bizim derdimiz dertlileri bir araya getirmektir, ekşi sözlük'ü veya diğer sözlükleri geçmek değil niyetimiz. lütfen!!!
  genç gönüllü olan olmak isteyen gelsin. boş boş gelip sizden birşey olmaz deyip gitmesin. insanların kalbini kırmak kul hakkına girer dikkatli olunuz yazdıklarınıza.
  #1957 xavien bainedom | 8 yıl önce
   
 6. 181
  \"bu da mı tesadüf ? \" dedirten sözlüktür.

  ne olacak bu memleketin hali? tartışması ayın konusu seçiliyor; memleketin her yerinde eylemler başlıyor. yönetimin sessizliğı ise oldukça düşündürücü.

  yetkililer konuyla ilgili bir açıklama yapmadığı müddetçe duyarlı yazarlar olarak tanımlarımızı eylem başlıklarına taksim etmeye devam edeceğiz.
  #425629 cengaver | 5 yıl önce
   
 7. 326
  Kimseciklerin uğramadığı sözlük. Böyle giderse biz de yazmaz olacağız.

  Bugün sol framenin öyle durgun kalmasına kıyamayıp; vaktimi ayırıp doldurdum. Hazirun süsleri dahi kaybolmuş, kime sitem edelim?

  Haydi bakalım sonumuz hayr olsun, bu entryi okuyanlar birkaç tanım yazsın şuraya yalnız. Bu nedir böyle?

  Edit: favorileme de. yaz dostum yaz.
  #470311 Malumatfuruş | 2 yıl önce
   
 8. 338
  Burda yaşayan birileri var mı ?
   
 9. 343
  Müdürünün bir radyo programında:
  Ayraçlar, kupalar, iftar programları, yazılım iyileştirmeleri, hareketlilik, çay kahve sohbetleri ve daha neler neler sözü verdiği sözlüktür.

  İnşallah bu aralar iş yoğunluğu az olması sebebiyle bir radyo programı gazıyla yapılmış vaatler değildir bunlar.

  Görelim müdür neyler; neylerse yazarları memnun eyler?...
  #475100 adamın biri | 9 ay önce
   
 10. 5
  gezerken rastladığım, gelmişken uğrayayım diyerekten yazar olduğum sözlük...
  #633 hacı abi | 8 yıl önce
   
 11. 148
  içinde çok farklı renkleri uzun süre barındıramayan sözlük.
  hepimiz aynı rengin farklı tonlarıyız ya da bi rengin komşu tonları..mesela açık kahve,kahve,krem,beyaz,açık pembe...aramıza bi siyah,mor,koyu kırmızı katılmıyor değil arada,bi şekilde sözlüğü duymuş yolu düşmüş uğramış olan bize göre uçuk renkler birsüre inat etse kalsa da sonunda dayanamayıp yüzlerine vurulan eksilere,farklı fikirlerine yapılan verilen toplu tepkilere,hep birlikte olup 'haddini bil burası bizim mekanımız 'imalarına,terkediyor sözlüğü ve kalıyoruz yine başbaşa..
  iyi midir aynı çizgide uçlara varmadan böyle sakin ve düzeyli ağır ağır ilerlemek,biz bize...kötü müdür gerçekten bilmiyorum ama böyle işte..
  bu bir özeleştiri veya eleştiri değil sadece durum değerlendirmesi..
  #411000 zübdeialem | 5 yıl önce
   
 12. 149
  farklı renklerin kalmaktan korktuğu sözlük. evet kendileri korkuyor. seviyeli bir fikir alışverişi her zaman güzeldir. ama ya hakaret ediyor, yada trollük yapıyor. yada sorulan sorulara cevap vermeden kaçıp gidiyor.

  lakin bizimle aynı renk olup da buraya gelince farklı renk olma kaygısına giren bazı insanlar da yok değil. tabi zorla farklı bir kişiliğe büründüğü için sözlük tabiriyle trollük yapıyor. bir zahmet bu seviyeli sözlükte ergen mantığıyla hareket eden, troll bulunmasın.

  özünde farklı renk olan insanlar ise ideolojik kaygılarından ötürü, bizim kişiliklerimize hakarete varan eleştiriler getiriyor. eleştirmesinde bir sıkıntı yok, kendimizi ifade eder, durumu çözeriz, lakin insanlıktan uzaksınız diyerek, mahluk vb. ifadeler kullanarak bizim kişiliklerimize hakaret etmek isteyen farklı renk de bir zahmet bu seviyeli sözlükte bulunmasın.

  yani diyeceğim o dur ki, tahammül edemeyeceğimiz şeyleri istemeyelim. bir islami sözlük (isim vermek istemiyorum.ama çoğunuz bilir.) bir zamanlar sakin ve seviyeli gidiyordu. sonra dendi farklı görüşlerden insanlarda bulunsun, bir bakıldı, ideolojik kaygıları nedeniyle sözlüğe gelmiş, dini konularla dalga geçen birçok insan türedi. sonra farklı renkler istiyoruz diyen istemezük takımı sözlükten kaçtı. kendilerine başka sözlükler buldular. peki neden gittiler? sözlük o kadar seviyesiz bir hal aldı ki, bir tarafta ergenlerin açtıkları başlıklar, bir tarafta ideolojik kaygıları olan farklı renklerin açtıkları başlıklar, diğer tarafta sözlüğün esas cemaatinin açtığı başlıklar. sözlük bir curcuna haline geldi. cemaat kavgaları vb. birçok konu rahatsız edici boyutlara ulaştı. sözlük en son birkaç medyatik insanla davalık oldu. çok renklilik beraberinde aşılmaz sorunlar getirir. sonra bir bakmışsınız, muhafazakar fikirlerinizden dolayı sözlükte troll ilan edilmişsiniz. sonra şu sözleri duymamak elde bile değil."bu sözlük bir zamanlar ne idi?" ki bu sözler bu kulvarda giden birçok sözlüğün karşılaştığı durum.

  şimdi sağduyulu düşünelim ekşi olmak gibi kaygımız var mı? cevap hayır olacaktır. çok renkliliğin orada güzel örnekleri var. ama sözlüğün durumu belli. ssg bile artık sözlükten şikayetçi olduğunu, entry kalitesinin çok düştüğünü ifade ediyor ki normal bir kullanıcının düşündüklerini varın siz düşünün.

  şimdi bana farklı görüşlere ne kadar tahammülsüz diyenler olacak biliyorum. ben de şu sözü söylüyorum:"farklı görüşlerin bulunduğu kaç sözlükte yazdın da sen beni tahammülsüzlükle suçluyorsun? Ya da farklı görüşlerin bulunduğu kaç sözlükte türlü rezillikler gördün de sen beni tahammülsüzlükle suçluyorsun?" gün olur sözlük büyüme kararı alır, moderatör sayısını artırır ve farklı görüşler hususunda radikal adımlar atarsa, bugünki sözlük cemaati de sözlükte bulunursa sözlükteki negatif değişimi görür ve ne demek istediğimi anlar.

  diyeceğim o dur ki varsın biz bize olalım. aynı rengin farklı tonları olalım. ama şu seviyeli ortamı koruyalım. şu güzel fikir alışverişimizi devam ettirelim. görüşler birbirinin tekrarı olsun ama önemli olan saygı ve sevgi, seviye ve ölçü kaybolmasın. aramızdaki dostluk ve kardeşlik bozulmasın.
   
 13. 164
  şu sıralar çaylak olmanın heyecanını yaşadığım, buradayken vaktin nasıl geçtiğini anlamadığım,
  sözlük yazarı olacaksam bu sözlükte olmalıyım dediğim, eğer uzun soluklu olursa* şu fani sözlük aleminde hoş bir sada bırakmama vesile olacağına inandığım huzurlu, nezih ortam.
  #416597 entel yörük | 5 yıl önce
   
 14. 199
  hacı bak şu sıralar soğuyorum gibiyim senden. pek hayra alamet değil şu aralar sana karşı hissettiklerim, baştan söyleyeyim. ne la bu, ilginç ilginç "ıyk" lı "böyk"lü tepkiler, burç tahminleri yorumları falan. bir toparlan bir silkelen bir kendine gel yav!

  sana karşı yeniden halisane duygular besleyebilmem için kampanyalar mı yaparsın, kitap mı hediye edersin, eve bir koli çay mı gönderirsin bilmiyorum. ama "ne halin varsa gör la!" modundaysan baştan söyle de ona göre belirleyelim ilişkimizin seviyesini. boş yere yıpratmayalım yani birbirimizi.

  haydi eyvallah!
  #428204 adamın biri | 5 yıl önce
   
 15. 207
  (bkz: ağlama duvarı)
  #428511 adamın biri | 5 yıl önce