carla s song – dertli sözlük
ken loach'ın diğerlerine göre bir miktar zayıf, fakat gene de izlenesi filmi.

glasgow'da kendi halinde yaşayan iyicil bir karakter olan george, otobüs şoförüdür. fakat diğer otobüs görevlileriyle, biletçilerle kavga eder ara ara. yani bu tiplerin sahip oldukları mikro iktidar gücüyle zor duruma düşmüş insanlara karşı merhametsiz davranmalarından rahatsız olur.
bir gün carla isimli bir kız biner otobüse, bileti olmadığı için biletçi carla'yı azarlıyordur, george biletçiyle tartışır. daha sonra carla'yla tanışırlar ve ona aşık olur. carla, nikaragua'dan londra'ya iç savaş sırasında yardım ve destek toplamak için gelmiş, eylemci bir kızdır. nikaragua'daki zenginleri kollayan diktatoryal rejime karşı halk ayaklanmasının bir parçası olarak eylemler yapmışlardır; fakat bazı arkadaşlarını kaybetmiş bir kısmı memleketine geri dönmüştür, sevgilisi de. carla ise glagow sokaklarında şarkı söyleyerek para toplar. işte bizim george carla'yı sever ve gel hadi senin memlekete gidiyoruz, sevgilini ve aileni bulucaz, der. ve nikaragua'ya indikleri andan itibaren sorularına ve arayışlarına karşılık bulurlar. ama, nasıl? diyor burada kesiyorum.
nikaragua'daki iç savaşı abd'nin nasıl yönlendirip zenginleri destekleyerek sömürge kurduğuna da dikkati çeker ken loach