genç gönüllülük – dertli sözlük
genç gönüllülük gönüllerde biten birşeydir. genç gönüllülük yüreklere muhabbet aşılamaktır. kalplerin, sinelerin, dillerin allah demesidir. sonra da onun yolunda adımlar atabilmektir. genç gönüllü dediğin dilinden her çıkan sözde bal damlamalıdır. kimin ne dediğini çok umursamamak, yaşayarak gönüllülüğü göstermek gerekir.
gönlün genç olması halidir. gönlü genç olan herkes otomatik olarak genç gönüllüdür.
genç denilenler bazen ihtiyara benzeyebilir şöyle ki; gençlerinizin en hayırlısı ihtiyarlarınıza benzeyendir. son peygamber böyle buyurmuştur.
(b: ilk defa burada açıklıyorum).genç gönüllülük;
.
.
.
(b: ‘’başkalarının iyiliği için işe yarayacak tüm kabiliyetlerimizi tespit etmek, kullanmak ve geliştirmek’’) genç gönüllülük ilk önce budur. genç dergi’de zaten bu noktaya yatırım yapar.
genç gönüllülük i̇nsan-ı kâmil olma yolunda ilk merhaledir. nereden biliyorum insan-ı kâmil oldum da mı biliyorum? tabi ki hayır. kâmil insan örneklerinin gençliği, ideal genç gönüllülükle birebir örtüşüyor oradan çıkardım.
bununla beraber herkes genç gönüllü adayıdır. hepimiz genç gönüllü adayıyız ve hepimiz bir gün genç gönüllü olacağız. herkes genç gönüllü olarak ölmeyebilir ama cennete girmek için ‘’genç gönüllü olarak dirilmek’’ gibi şartlar aranıyor olabilir.33 yaş sınırı var malum.
*genç gönüllülük uyanıklık halidir. bir toplumda büyük işler yapan şahsiyetlerin gençliklerine baktığımız da hepsinin de aksiyoner bir genç olduğunu görürüz. bu yüzden insanların en çok dert edindiği mevzudur ‘(b: ’ne olacak bu gençlerin hali?’’)
*ölmeden önce ölmek, ölmeden önce olmak kıvamını tutturmaya azmetmektir.
*teyakkuz halinde olmaktır.
*ölünce kabrine gidemeyeceğin insanla hemhâl olmaktır. derdine kafa yormak, gerekirse beyin hücrelerinin bir kısmını da o yolda şehit etmektir.
*genç gönüllülük asosyal medyada sosyal işler yapmaktır.
*yastık altı birikim yapmaktır.
*ezan okunurken radyonun sesini kısmaktır.
*haksızlıklar karşısında opera yapmaktır.
*hikmet kerem’i özlemektir.(b: (hikmet kerem bahane buluşmalar şahane.))
*hülasa genç gönüllülük gönlünde bir misafirhane açmaktır.
fakat herkesin genç gönüllülükten nasibi farklıdır. (b: ‘’ herkes gönül penceresi nispetince ay ışığına talip olur.’’)
bana gelince ben genç gönüllü aday kadrosundayım. henüz milli takım kadrosuna çağrılmadım.
.
.
.