cemal safi – dertli sözlük
aşkı en güzel dinlediğim üstad şairlerden birisidir. 150'ye yakın şiiri bestelenmiştir. bunların 40'ı orhan gencebay tarafından seslendirilmiştir.http://fizy.com/#s/19sg2v
arabeskin yazarlarındandır.
bir çok şiiri orhan gencebay tarafından, bir çok şiiri de hakan taşıyan tarafından yorumlanmıştır.
bilmiyorum nerdeyim ne haldeyim ben kimim?ayrilirken kimligim adresim sende kalmistebessümü yüzüme çok görüyor matemimgüldügümü gösteren tek resim sende kalmisdizelerinin sahibi ve kendilerinden bildiğim tek şiirdir.
candan erçetin'in "git" şarkısının sözleri, cemal safi'nin "hadi git" şiirinin sözleridir. okurken şarkının melodisinden bağımsız okumak zordur."git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit, günahıma girmeden, katilim olmadan git! git de şen şakrak geçen günlerine gün ekle, beni kahkahaların sustuğu yerde bekle. git ki siyah gözlerin arkada kalmasınlar, git ki gamlı yüzümün hüznüyle dolmasınlar. mademki benli hayat sana kafes kadar dar, uzaklaş ellerimden uçabildiğin kadar. hadi git, benden sana dilediğince izin, öyle bir uzaklaş ki karda kalmasın izin. kahrımın nedenini söylesem irkilirler; çünkü herkes beni kays, seni leyla bilirler. sanırlar ki sen beni biricik yar saymıştın; oysaki hep yedekte, hep elde var saymıştın. hadi git, ne bir adres, ne bir hatıra bırak, zannetme ki, pişmanlık, mutluluk kadar ırak! sanma ki fasl-ı bahar geldiğim gibi gitmez, sanma ki hüsranını görmeye ömrüm yetmez. her darbene tahammül edecektir bedenim, gururum mani olur perişanıma benim. yari ferhat olanın ellerle ülfeti ne? şirin ol katlanayım dağ gibi külfetine. henüz layık değilken tomurcuk kadar aşka, sana gül bahçesini kim açar benden başka! hercai arılara meyhanedir çiçekler, kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler! mademki aşk tablosunun takdirinden acizsin, git de çağdaş ressamlar modern resimler çizsin. ne vedaya gerek var, ne de mektuba hacet, git de allah aşkına bir selama muhtaç et! güllere de aşk olsun gene sen kokacaksan! fallara da aşk olsun gene sen çıkacaksan! kopsun nerden inceyse artık bu bağ, bu düğüm! her gece daha berbat, daha vahim gördüğüm. korkulu düşlerimi yorumdan kaçırıyorum; sırf sana üzülüyor, sırf sana acıyorum! git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit, günahıma girmeden, katilim olmadan git!"
şiirlerinde zehir zemberek ifadeler olan şair.öyle ki o şiirleri dinlemek bile bana çok ağır geliyor.peki bütün şiirleri böyle?elbette hayır.dilinize dolanan sessiz bir yolda yürüyüp içinizdeki hüzünle etrafı incelediğiniz bir sıralarda bir bakarsınız dilinize dolanıvermiş bir cemal safi şiiri.