büşra – dertli sözlük
tam olarak liberal bakış açısıyla çekilmiş bir yeni film.

hakkında yapılan şiddetli eleştirileri hak ediyor değildir. sevginin, zengin ve türbanlı bir kızla kendi sınıfı içinde sorunlar yaşayan liberal, muhalif, varoluşçu bir beyoğlu erkeğini kendi hayatlarındaki duvarları yıkarak bir araya getirebileceğini söylemek gibi masumane romantik bir temaya sahiptir. bir islamcı insan için, büşra karakterinin ideal bir hatun olmadığı zaten belliyken ve de damat adayı ferit'in de ayrı bir uçtan yaşadığı aşikarken, filme "bakın başörtülülerin nasıl yaşamasını istiyorlar" gibi bir tepkiyle yaklaşmak çok da merkezi bir yaklaşım olmaz. ha filmden bunu alan ve de zevk alan birçok insan olacaktır. fakat bizler için bu film zaten bir başörtüsü filmi değil. ferit-büşra ve yazar karakterleri de burjuva ve yeni burjuva sınıfının tipleri zaten. filme hangi çarpıklığı deşifre etmiştir noktasından bakıp geçmek gerekir. o da büşra/ferit kişilerinin dini inançlarının emirleriyle sınıflarının kültürü arasında zayıfladıkları anlardır. defile sahnesi mesela ibretamizdir. tesettür defilesini seyreden muhafazakar kişiler bir arbede sonrasında kulisin perdesi düşünce aynı anda giyinmekte olan manken kızları da çıplak halde görürler. kadraj, çıplak mankenle defile kapalısı arasında pek fark olmadığını söyler.(ama yönetmen bunu söylemek istedi mi, bilmiyorum). aciz duruma düşerler. başka bir sahnede büşra ve yazar oğlan (adını unuttum) sarmaş dolaş olmuşken ezan okunur ve irkilirler.
akp ile beraber iyice zenginleşen ve bir miktar artan muhafazakar burjuva kesimin paralar mülkler köşkler içindeki acınası halleri yansır perdeye. siz busunuz! deriz biz de. bizim açımızdan acınasıdır çünkü. acınası zenginler:)
filmdeki hayatsız 3 serseri karakter de hayatsızlıklarının sonucu olarak en mutlu anlarını yaşayan aşık gençlere bir darbe yaparlar ki, filmin ittiği, dışarıda tuttuğu o hayatsızlık(!) temsilinde bizim eleştirilerimiz ve sayımızda gizlidir.
büşraları kademelere ayıran filmin adı. ''radikal müslüman büşralar, biraccık müslüman büşralar, bazen bushra olan büşralar... vesayir.''
bugün izledim büşra filmini, sinemada seanslar dolu olduğundan izleyememiş, sonra da vakit bulamamıştım. bir müslümanın hayata bakışı, tarzı, yaşayışı az çok bellidir, bir doğruyu ve yanlışı görür. nasıl ki elif şafak aşkı okuduğumuzda, romanda detayı detayına mevlana ve şems doğru tasvir edilmediğini görüyor ama romanı genel olarak beğeniyorsak bu film de öyle.detaylara takılmazsak, yozlaşma, çift kutuplar ilişkisi, modernite ve gelenekselleşme çatışması güzel işlenmiş. beğenerek izledim.