nikola tesla – dertli sözlük
dünya tarihinin hiç şüphesiz en büyük mucitlerinden biridir.thomas edison'la aralarında bir rekabet yoktur.zira thomas edison gibi şarlatan bir iş adamı nikola teslanın tırnağı bile olamaz.nikola tesla'yı bugün kimse tanımaz.ama büyük bir hırsız ve sahtekar olan thomas edison'u ilkokul çağlarındaki çocuklar bile büyük bir mucit olarak bilir.nicola teslanın buluşlarını insanlığa sağladığı faydaları kimse bilmez.size sorsalar radyoyu kim buldu diye muhtemelen marconi dersiniz.x-ray ışınlarını kim buldu denilse cevap büyük ihtimal rontgen olur.elektron tübünü fleming,amplifikatör'ü forest.peki ya florosan,neon ışıklar,hız ölçer,otomatik ateşleme sistemi,radar,elektron mikroskobu,mikrodalga fırın?bunların hangi birinde nikola teslanın adı geçiyor?
ks. elektrik.

dahi ve mucit.
para yönetimini ve pazarlamayı bilmediği için diğerleri kadar meşhur olamamıştır fakat fizik denince akla gelen (gelmesi gereken) ilk isimlerdendir. (ilk isimdir)
para kazanmayı bir türlü başaramadığı için ömrünün son yıllarını borçlardan kaçarak geçirmiş, nihayetinde otel odasında ölü bulunmuştur. bütün dökümanlarına abd'nin el koyduğu biliniyor.

google iki günde bir acayip acayip adamların ölüm/doğum yıl dönümlerini hatırlatmak için logo hazırlarken tesla'yı es geçmişti.
varın gerisini siz düşünün.
elektrik alanında yaptığı çalışmalarla ismini duyuran gerçek mucit. çalışmalarını abd'de yürütmüş olmasına rağmen abd ismini anmamakta ısrar eder. sebebi ise bugünki yıkıcı birçok icadın mucididir kendisi. özellikle tesla bobini denen deprem makinası ve 51.bölgede yürütülen çalışmaların bir kısmının mucididir. haarp denen üsteki aletleri ilk defa tesla kullanmıştır. mesela ufo denilen ve uçan daireler olarak tanımlanan gök cisimlerinin mucididir. ufo yalanını dünyaya yutturabilmek için amerika tabi ki tesladan ve onun çalışmalarından bahsetmiyecektir. aksi halde ufo yalanını tüm dünya duyar ve amerika rezil olur.
edison'un bulduğunu iddia ettiği birçok icadı aslında bulan, icat eden kişidir. tesla buluşları üzerinde birçok komplo teorisi kurulmaktadır.
facebook sayfalarının birinde güzel bir video yayınlamışlar.
fizik ve elektirik dolayısıyla da dahi tesla ve tüccar edison hakkında hiç bilgisi olmayanların dahi bir şeyler öğreneceği özet bilgiler var.
(http://www.facebook.com/photo.php?v=10200429202676984&set=vb.127761037250674&type=2&theater)
2006 yapımı prestige filminde tesla canlandırılmakta olup, edison ile olan çekişmelerinin bahsi geçmektedir. bu film tesla yı araştırıp takdir edilesi bir bilim adamı olduğunu öğrenmeme vesile olmuştur. (ayrıca filmin kendisini de tavsiye ederim)
gizlenen philadelphia deneyi tesla'nın çalışmalarının bir ürünüdür. kesin olmayan bilgilere göre philadelphia'da yapılan bu deney sonucunda aynı gemi dakikada 600-700 km yol almış, 5 dakika içinde dünyanın çok başka köşelerindeki limanlarda aynı anda görülmüş. gözlemcilerin raporlarına göre mürettebat geminin duvarları içerisinden geçebiliyor, hatta birçoğu gemi ile bütünleşmiş bir vaziyette duruyorlarmış. gemi ise ondan sonra bulunamıyor, belki şu an bu boyut ile başka bir boyut arasında sıkışmış bir haldedir. hatta bazı teorisyenler günümüzde görülen ışıklı gök cisimlerinin, ufo değil de bu deneyin bir sonucu olduğunu iddia ederler.

küçük bir not:radyoyu bulan marconi değil, tesla'dır.
tesla bobiniyle tüm dünyaya bedava elektrik sağlamak istediği, yaptığı osilatörle (deprem makinası) fay hatlarının enerjisini boşaltmaya ve depremi engellemeye çalıştığı söyleniyor. kendisinin şizofren olduğunu düşününce silah mı yapmaya çalışmış yoksa gerçekten niyeti iyi miydi bilemedim.
yaptığı dahiyane bobin, bugün veledoviçler tarafından bile imal edilmektedir.
duruşunda bile asalet var.

siz yine de denemeyin, bi şey mi şey olur. şimdi artistliğin lüzumu yok. izleyin yeter.

-- spoiler --
http://www.youtube.com/watch?v=qdzncolz394
-- spoiler --