kusur – dertli sözlük
yaratılış itibariyle kusursuz olan insanın kişilik bakımından sahip olduğu eksilerdir. genelde insanın başkalarında farkettiği, kendisinde ise farkemediğidir.
noksanlık, bir şeyi tam yapamama anlamına gelen bir söz.kime göre kusur neye göre kusur hangi bakış açısına göre kusur? kusur ne açıklaması ne? i̇nsanlara bakarsan yüzünde sivilce olması bile bir kusur. doğuştan elinin kolunun olmaması, topallıyor olman, tekerlekli sandalyeye bağlı yaşıyor olman, yatalak olman, konuşamıyor olman ve daha bir sürü örnek. i̇nsanlara göre bunlar hep kusur sayılan şeyler. peki biliyor musun ki o kusur dediğin şeyler ile girdikleri hayat imtihanın da allah'ın onlara ne gibi lütuflar ihsan eylediğini. kusur diye bakma hiç bir şeye. başına gelebilecek bir şey diye bak. çünkü kusur sadece insanların kendi bakışlarındadır. asılda olan değil onların kendi inandıklarındadır. kimse için allah'ın sana verdiklerinden isyan etme. bilemezsin arkasında ki saklı sırrın büyüklüğünü.
ufak tefek kusurlarımızı hep anlatırız ki, büyük kusurlarımız olmadığına herkes inansın diye. işte insanoğlu böyledir. (bilhan ılgaz)
kişinin iradesi dışıda, elinde olmadan oluşan, kişiye sorumluluk katmayan durumdur. bu özellikleriyle hatadan ayrılır.