slr fotoğraf makinesi – dertli sözlük
kocaman objektifine parmakları sarmanın, deklanşörüne basmaktan daha keyifli olduğu, güven veren cihazdır.
uzmanı olmasam da birkaç tavsiye yapabileceğim fotoğraf makinesi. öncelikle şu ayrımı yapmakta fayda var. dijital makineyse slr değil, dslr. ilk yatırım maliyetinin biraz yüksek olması sebebiyle fotoğrafçılığa gerçekten merak duyulmuyorsa alınması gereksiz olabilir zira alıp bir köşeye atan birkaç arkadaş tanıyorum. otomatik modda bildiğimiz cebe giren fotoğraf makinelerinin kaliteli olanlarından daha iyi fotoğraf çekmez. sadece akşam fotoğraflarında yüksek iso dediğimiz ışık hassasiyetinde fotoğrafta gren denilen lekeleri daha az olur. (dikkat ediniz, olmaz demedim. az olur dedim.)

daha önce manuel modda hiç fotoğraf çektiniz mi mesela? çekmediyseniz yanaşmayın bu makineye. çünkü üzerinde öğrenmeye çalışmanız ciddi anlamda zamanınızı alacaktır. normal fotoğraf makinesinde öğrenmeniz nasıl olur? o da tatmin etmez muhterem. her ayrıntıya müdahele edemiyorsunuz, sonuçları iç karartıcı olabiliyor. peki bunu öğrenmek isteyen ne yapacak? dslr like dediğimiz sabit objektifli, dslr benzeri, genellikle mega zoom özelliği olan fotoğraf makineleri var. fiyatları gün şartlarında 650 - 900 lira civarında. gidin alın onlardan, çektiğiniz fotoğraflardan zevk alacaksınızdır zaten. her geçen gün kendinizi geliştireceksiniz ve bu hobide olgunlaşacaksınız. sonra ihtiyaç duyarsanız (ki bu işe gerçekten gönül verdiyseniz duyacaksınız) gider adam akıllı bir dslr alırsınız. bir de objektif alırsınız güzelinden olur biter.

yazının başında bahsettiğim köşeye atılmış birkaç fotoğraf makinesi var ya, onlara iştahlanmayın. ben denedim, satmıyorlar :)