lise – dertli sözlük
okumayanlara çöpçülüğün bile verilmediği,okumayana kız vermeyi bırakın okumayan kızın alınmadığı, ezbere dayalı ve yeteneklerine bakılmaksızın tüm öğrencilerine aynı eğitimi veren ve aynı derecede başarı bekleyen ,öğrenilen herşeyin sınav endeksli öğrenildiği ve sınavdan sonra unutulduğu ve bir yılda öğretilebilecek şeyleri 4 yılda öğreten gereksiz eğitim öğretim kurumlarına verilen genel ad.
benzerleri için (bkz:araf)
unutulmaz anların yaşandığı ortam.hele bi de yatılı kalındıysa ömür boyu unutamazsınız.
okuldan kaçmanın demirlerden atlayarak yapıldığı dönem, defalarca disiplin kapısından dönülen, asiliğinizin tavan yaptığı dönemdir... tüm davranışlarınızda bir düzen, sakinlik görmeye başladığınızda ise, lise hayatının çok geride kaldığını anlarsınız.
erkeklerin kıro kabadayı, kızların hafif kıro ve yapmacık olduğu okul dönemi,
üniversiteye geçtiğinde ceketi sırtına atıp ayakkabının arkasına basan erkekler bir anda entel oluverir, hafif kıro yapmacık kızlar da sevgi kelebenkine evrilir.
(*)
nasıl geçtiğinin anlaşılmadığı içinde hayatın en güzel anılarının biriktiği okul.
başlarken nasıl geçecek bu dört yıl demişsinizdir, (*)
bitttiğinde de nasıl bu kadar çabuk biter demişsinizdir... (*)

ama ygs, lys stresinden bitirmenin mutluluğunu tam da yaşayamazsınız..mezuniyet bile sizin anlamsız bir vakit kaybı olur sınav arası.(*)
okul biter; ama sınavlar bitmez... (bkz:25 haziran 2011 lys 3)

bittiğinde;
artık büyümüşsünüzdür.. çok şeyler öğrenmiş, çok dostlar biriktirmişsinizdir...
ve galiba hayatın en çok özlenen dönemlerinden biri de geride kalmıştır..
ne çabuk bitti, ne acı bitti, ne çok özletti kendisini. daha bitmesinin kırkı çıkmadan üniversite der olduk. ne kadar hayırsısız.
ömür boyu bitmeyecek bir arayışın ilk adımları. nasıl başlarsa biraz öyle gidiyor. sistemli arayış başka bir mecra, savrularak arayış bir türlü toparlanamayışları netice verebiliyor. allahtan allaha her yoldan ulaşmak mümkün, ama uzun ama kısa. lütufuna kalmış, ama bir ihtimal var şükür.