sosyalizm vs islam – dertli sözlük
islam : güneş gibidir.
sosyalizm : var olan ışığını güneşten alan, bir yüzü daima karanlık ay gibidir.
sosyal konularda islamıngönüllülük esaslı kurallarını zorlada olsa yaptıran bir sistemdir sosyalizm. dine bakış açısı konusunda çok eleştiririz. eleştiriyide hakeder.
eski sosyalizm kalmadığından günümüz sosyalizmi üzerine konuşursak, sosyalizm kendinden olmayanı düşman sayabilirken, islamda kardeşlik esastır.
sosyalizm; teorik olarak içerisinde i̇slam'ın temel gerekliliklerini barındırmamakla birlikte i̇slamiyet ile benzer yanları olan bir düşünce sistemidir.
aslında şöyle de denilebilir: sosyalizm, dinden soyutlanmış i̇slam sistemidir. tabi bu da ne kadar işe yarar, o da malümunuz.
sosyalizm : emperyalizmin sebep olduğu dinin insanlar üzerinde tesirini değiştirmek amacıyla batıl devletlerin i̇slamiyeti yok etmek icin kullandığı günümüzde yaygınlaşan bir çeşit islamı soyutlayan sistemler bütünüdür.
herhangi bir "...izm" ile i̇slam kıyaslanamaz. kıyaslanırsa mevlana nın deyişiyle şöyle olur. at işemiştir. nal izi de bununla dolmuştur. sivrisinek konar bunun üstüne. der ki"ben ki deryalar sultanı" kıyas bilgisizce yapılırsa bu sinek gibi bir sonuca varılır. i̇slam i̇slam dır. sosyalizm kapitalizm kafesinden kaçacak insanlar için önceden planlanmış sonunda kapitalizmin kafesine dönülecek olan alternatif kafestir. rusya ve çin en güzel örneğidir.
kul nizamı ile allah nizamı kıyaslanırsa ilahi azap tecelli eder. herkes payına düşeni alır.masum olanlar bile kurtulamazlar.