galata kulesi – dertli sözlük
istanbul'u seyr eyleyebileceğiniz yerlerdendir. hazerfan ahmet çelebinin kanat takarak üsküdara kadar uçuşa geçtiği kuledir.
bilet gisesinde turkler icin; '(vurgula: bes lira)' ibaresi harfle yazilmis olmasina ragmen turistler cakmasin diye onlar icin; '(vurgula: 10lira)' rakamla yazilmis oldugunu gordugum yerdir. biz turkler zeki adamlariz vesselam.
eskiden tüm kuleler gibi rasathane, yangın kulesi olarak kullanılmıştır. ve kulenin en tepesi, şimdiki gibi değil, huni şeklindeymiş. depremle yıkılmış ve yeniden yaptırılmış ve son halini almıştır.
istiklal caddesi'nin sonunda yer alan kadim bir kule.

harikulade bir görselliğe yelkan açılacak ender bir yerdir. tepesine çıkpı istanbul'u seyretmemişseniz hiç denemeyin ve hatta unutun gitsin. çünkü tepesine çıkıp seyre başladınız mı; istanbul'a aşık olursunuz, ''aşık olmak güzeldir!'' demeyin çünkü bu aşk platonik bir aşktır. sevdiceğinizin saçları ağarmış ve teni kırışmıştır bu gerçekte sizi epey üzecektir.

güzel bir şiirin en güzel mısrası...
osmanlı’nın ilk döneminde yeniçeriler tarafından kullanılan, ii. selim zamanında gözlemevine çevrilen kule, 1384 yılında inşa edilmiştir.1794 yılında çıkan yangın nedeniyle zarar gören galata kulesi, 1832 yılında ii. mahmut tarafından yeniden yaptırılmıştır.1967 yılından beri turistik hizmet veren kuleden, i̇stanbul manzarasını seyretmek tüm zamanlar için ayrı bir keyif. galata kulesi’ni 09.00-20.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.