osman yüksel serdengeçti – dertli sözlük
bir dava adamıdır. çıkardığı serdengeçti dergisi üzerine serdengeçti soyadını almıştır. milliyetçilik denilen asıl serdengeçtinin milliyetçiliğidir. mabedsiz şehir adlı kitabında milliyetçi nasıl olunur, milliyetçilik nedir çok güzel bir şekilde anlatmıştır.
osman yükseller bu milletin ruh, iman, gelenek köklerine bağlı taşkın zekalı çocuklarıdır. yolsuzluklara, kötülüklere, dinsizliklere, saçma sapan yeniliklere, nursuzluk ve dönekliklere karşı içlerinde mukaddes bir isyanla istanbul veya ankara'ya giderler.
ã‡oğunlukla 'taşra'dan, bir kasabadan veya köyden gelirler. gönüllerinde memleketi ve dünyayı bir anda düzeltecek ateşler yanar. taklitçi çıkar kulüplerini, iman ve fazilet ocaklarına döndürmek azmindedirler.
iyi ve yüce zannettikleri her şeye bir anda hayran; maskaralık, gösteriş ve düzmece bildikleri her şeye bir anda amansız düşman olacak bir ruh hali ile gelmişlerdir.
oysa çok yerde fazileti gibi rezaleti de sahte ve temelsiz nice muhitler onları beklemektedir. kendi gölgesinden korkan, öz şüpheleri içinde boğulmuş, kürsüde başka, minder sohbetlerinde başka, kitaplarında ise çok başka türlü sayıklayan hocalar, üstatlar ve ağabeyler onları ürpertir. kekeleyen mantıklar, günü gelince pabucu dama atılan 'dava, ideal, mefkure' lakırdıları osman yüksel'leri hayal kırıklığından intihar iştihasına kadar sürükler. kendi inançlarının, mevki, siyaset ve para hırsı için harcandığını görmek onları can evinden vurur.
.....
o güne kadar, ata ecdattan, muhitten, birkaç iyi öğretmenden, hocadan, tarihin güzelliklerinden, kur'an azametinden ve peygamber nurundan edindikleri ne varsa hepsi artık tehlikededirler: osmanlar buna razı olamazlar.
....
- ahmet kabaklı-
1917-1983 yılları arasında yaşamış adalet partisi'nden antalya vekilliği yapmıştır.son derece doğal, zorlayıcı kurallara karşı koyan ve hazır cevap bir insan imiş.*kravat takmadığı için mecliste uyarı alan serdengeçti bi gün meclise kravat takıp gider, ama kravatı beline takmıştır.*tanrı türkü allah da müslümanı korusun sözü meşhurdur.*kafiyeli konuşması meşhurdur, misal;oy verme 6 kazığamuhtaç olursun azığa. gibi birçok örnek mevcuttur konuşmalarında.-
biraz önce cumhurbaşkanı kendisinin ayasofya hakkındaki şu metnini okudu, harika;ayasofya! ey muhteşem mabet! merak etme. fatih’in torunları yakında bütün putları devirip seni camiye çevirecekler. gözyaşlarıyla abdest alarak secdelere kapanacaklar... tehlil ve tekbir sedaları boş kubbelerini yeniden dolduracak. i̇kinci bir fetih olacak... ozanlar bunun destanını, ezanlar bunun ilanını yapacaklar... sessiz ve öksüz minarelerinden yükselen tekbir sesleri fezaları inletecek... şerefelerin yine allah’ın ve onun sevgili peygamberi hz. muhammed’in şerefine ışıl ışıl yanacak... bütün dünya fatih dirildi sanacak. bu olacak ayasofya bu olacak!.. i̇kinci bir fetih, yeni bir basübadelmevt... bu muhakkak... bu günler yakın, belki yarın, belki yarından da yakındır...
gülünç hakikatler adında kısacık bir kitabı vardır ki mizah yeteneği kendisine hayran bırakır.