reis bey – dertli sözlük
"siz ağlayamazsınız reis bey !

ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz..." repliğiyle koparmıştır...
"ben ne yaptım? uykuda, baygınlıkta, annemin karnında, babamın kanında hangi cinayeti işledim?
hangi mukaddesi kirlettim ki kendimi gelmiş gelecek bütün fenalıkların tek sorumlusu biliyorum? dışımda ne arıyorlar? i̇çime doğru suçluyum ben! birde kalkmış belki kendimden birine, ondan öbürüne geçer, bir merhamet yangını çıkar bütün ülkeyi sarar diye; tımarhanelik bir hayalin peşine düşmüş gidiyorum!''

flimden bir sahne.
haluk kurtoğlu'nun sesinden dinlemeniz gerekli.
--- iktibas ---
ben diyorum ki her fert baş ucuna; "suçlu benim, herkes suçsuz!" levhasını asmalıdır. ben diyorum ki yegâne kurtuluşumuz herkesin herkesi affetmesindedir. daha ötesi kanunların sorumluluğuna girer. ama görüyorum ki anlatamıyorum... hissediyorum ama anlatamıyorum! çocuk, "ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz..." dedi. ağladıkça anlıyorum... ağladıkça anlıyorum... artık bütün mantık hesaplarımı kaybettim. hem de öylesine kaybettim ki; amerika'da bir cinayet işlense de, dünya çapında bir ses sorsa; "katil kim?", "benim!" diye haykırabilirim! soğuk kış geceleri, köprü altında yatan çıplakların vebali benim boynumda, gömleğimin yakasında... i̇sterse çareme adli tıp baksın fakat bir hastaneye girsem de kan kanseri çeken hastalar görsem acaba onları bu hale ben mi getirdim? diye düşünüyorum.
ben ne yaptım? uykuda, baygınlıkta, annemin karnında, babamın kanında hangi cinayeti işledim? hangi mukaddesi kirlettim ki kendimi gelmiş gelecek bütün fenalıkların tek sorumlusu biliyorum? dışımda ne arıyorlar? i̇çime doğru suçluyum ben! bir de kalkmış belki kendimden birine, ondan öbürüne geçer, bir merhamet yangını çıkar bütün ülkeyi sarar diye; tımarhanelik bir hayalin peşine düşmüş gidiyorum!
--- iktibas ---
--- iktibas ---

etmeyin reis bey. siz ağlayamazsınız. ağlayabilseydiniz, anlayabilirsiniz. siz merhametten, acıma duygusundan yalnız kötülük doğacağına inanmışsınız. yerine göre haklısınız. fakat ondan ne büyük iyilik doğacağını unuttuğunuz için en büyük hakkı kaybediyorsunuz.rahmet kaldırılmış kalbinizden.buz çölünde yol alıyorsunuz. reis bey, mühürlü kalbinizin açılmasını dilerim


--- iktibas ---

-düşünmeye kurcalamaya gerek yok. acımak düşünmektir, acımak bulmak'tır. acıyın yeter.
--- iktibas ---


--- iktibas ---
hukukçuların, hukukçu olmayanların, dünyanın 4 köşeli değil yuvarlak olduğunu farketmeyenlerin, ağlamayı ve merhameti zaaf olarak görenlerin okuması gereken bir necip fazıl tiyatrosu.
necip fazıl eserleri içerisinde şimdiye değin en keyif alarak okuduğum kitap.
filmi çekilesi kitap diye düşünmüştüm ki filmi varmış halihazırda.