hasan aycın – dertli sözlük
çizgi üstadı. karikatürist. şiir tadında çizgilerin sahibi.

1955 yılındabalıkesir'in aslıhan tepecik köyünde doğdu. bursa itia mezunu olan aycın, 7 yıl bir kamu kuruluşunda grafiker olarak çalıştı. 1978 yılından itibarenyeni devir, milli gazete,zaman gazeteleri ile mavera,yönelişler, islam mecmuası, aylık dergi, kadın aile, gül çocuk, yedi iklim, inquary ve bilumum dergilerde ürünleri yayınlandı.
ismet özel kendisi için der ki;
"... hasan aycın'ın çizgilerini alışılmış biçimiyle birer karikatür saymak, onları hiç ihtiyacımız olmayan bir sınıflamaya kurban etmek anlamına gelir. gerçi sanatçının sundukları arasında karikatür ölçülerine her bakımdan uyum gösteren ürünler yok değil, ama onun yaptıklarını çizgi yardımıyla çizginin dışına taşıma isteği olarak değerlendirmek mümkündür. ã?ünkü öyle görünüyor ki hasan aycın'ın kalkış noktası çizgi ve çizginin imkanlarını yoklamak değil, çizginin arkasında kalmış kişi veya kişilikle bağlantıyı aramaktır... ã?izgilerin sezgiye ilişkin temelleri var. bence bir şiirin oluşmuyla hasan aycın'ın ak kağıt önüne oturuşuna kadar geçen sürenin ortak nitelikleri var.
sezgiye doğru düğümlerinizi gevşetirseniz belki anlam sızabilir içinize."
30. sanat yılında hasan aycın ve karikatür sergisi çizgizâr açılışında konuşma yapması için kürsüye davet edildiğinde mahcup bir edayla sadece şunları söylemiştir:

''konuşmayı bilseydim çizmezdim. hepinize teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.''
konuşmayı bilseydim çizmezdim sözü kadar sağlam bir sözü edebilecek kapasitede pek az karikatürist vardır.
topkapı'da bir çay bahçesinde birkaç arkadaş ile sohbet imkânı bulduğum üstad. onu çizgileri harici hoşsohbeti ile de tanımak gerekir, kalbi güzel, yüzü güzel, güzel insandır hasan aycın.
düzenli, güzel bir web sitesi var. şurada

katıldığı programlar, albümleri... çok hoşuma gitti. ama birçok çizimini anlayamıyorum. keşke ufak açıklamalarına ulaşabilsem.

ekleme: düşününce saçma aslında. yazılı açıklama olacaksa niye çiziyor adam..