puslu kıtalar atlası – dertli sözlük
bitirince insanın bir süre boşlukta bırakan kitaplardan.

ihsan oktay anar'ın ilk kitabı. 1995'te yayınlanmıştır. okuması lezzetli bir kitap. anlatım tarzına aşina değildim ama hoşuma gitti.

ilban ertem'in çizgi roman versiyonunu da okuyup daha bir tatlandırmak isterim fakat baskıları tükenmiş.

konu olarak olayların şuradan başladığı böyle devam ettiği, kahramanımızın şöyle işler yaptığı bir kitap dersem kısa kesemem. çünkü karakterlerin ve olayların başı sonu belli değil. bir karakteri tanımaya başlıyorsak diğer bölümlerden birinde o tanıdığımız karakterin idama götürülüşü laf arasında geçiyor mesela.

kitapta en çok yan karakterlerin kuvvetli olmasını sevdim. hepsinin bir hikayesi var. ama havada kalan ve merak ettiklerim, hayal kırıklığına uğradıklarım da oldu. en çok alibaz için geçerli bu durum. çok farklı bir şekilde karşımıza geleceğini beklemiştim. ama bir leylek yuvasında bıraktık bu çocuğu. ne oldu anlamadım.
sözlük, ilban ertem'in çizdiği ''resimli roman'' halini birkaç ay önce buldum ve aldım. harika bir şey. öyle başarılı ki. i̇lban ertem hiç eksiltip kırpmadan kitapla paralel olarak çizmiş. romanını okurken fark edemediğim bir sürü detayı gördüm. renkler, karakterler öyle güzel ki. okurken doğal olarak kitabın ertem yorumu sunuluyor önümüze ve bu harika bir şey. i̇hsan oktay anar'ın değişik tarzının üzerinde ilban ertem'in esprili dokunuşları hemen yakalıyor okuyucuyu.