ebu hureyre – dertli sözlük
en çok hadis rivayet eden sahabedir.hayatını ilme adamıştır.suffe ehlindendir.adı müslüman olmadan önce abduşşems olup müslüman olunca peygamber efendimiz (*) tarafından abdurrahman olarak değiştirilmiştir.künyesi olan ebu hureyre kediciklerin babası demektir.
i̇lmi için dünyasından,bu dünyanın bir oyun ve eğlence olan süsünden ve cazibesinden kendini sıyırmış,bütün benliğini nübüvvet ikliminin potasında eritmiş i̇slamın mümtaz şahsiyetlerinden biridir ebu hureyre...merhameti kendine şiar edinmiş bir kedicik babasıdır o...''
5300’den fazla hadis rivayet etmiş sahabe efendimiz. buna rağmen ebu hureyre fakih sahabiler arasında sayılmamış aksine karşılaştığı meseleler hakkında bildiği hadislerdeki muradın ve uygulamanın nasıl olacağını hz.ömer, abdullah bin mesud hz. aişe gibi fakih sahabelere sormuştur. dolayısıyla “ben çok hadis biliyorum, öyle ise hiç bir fıkıhçıya ihtiyaç duymadan ictihad edip amel edebilirim” demek doğru değildir. i̇ctihad edecek kişide aranan şartların sağlanması gerekir, bu da sadece hadis ezberi ile olmaz.