f1 monaco grand prix – dertli sözlük
şike skandalları, üzerine yapılan bahisler ve tekelde olduğundan dolayı gün geçtikçe cazibesini kaybediyor alternatifler düşünülmelidir.

ayrıca biletleride çok pahalı.
formulacıların evlerinden yürüyerek gidebildiği tek yarış.denize uçma ihtimalinizde vardır.ayrıca oturma odasında bisiklet sürmenin diğer adıymış.
2011 sezonu için 29 mayıs pazar günü koşulacak yarış. çok yavaş bir pist olması nedeniyle redbull takımının hızlı virajlardaki avantajı ortadan kalkacaktır. mclaren ve ferrarinin ezeli rekabetini yansıtacak bir yarış olabilir. cadde pisti olması nedeniyle uzun zamandır göremediğimiz kazalar ve güvenlik aracı yarışta kendini gösterebilir. f1 de geleneksel bir tarafı olduğu için prestij açısından kazanılması önemli bir yarıştır. aslında formula 1 adına çok şeyler vaat etmeyen bu yarış formula 1 in dünya zenginlerine pazarlanması adına sadece bir vitrin olarak yarış takviminde yer alır. formula 1 deki bir çok şey gibi efsanevidir.(*)(*)(*)(*)
sıralama turlarında q3 'te meksikalı pilot sergio perez in tünel çıkışında yaptığı kaza nedeniyle yürekler ağıza gelmiştir. o şikan can alan bir şikandır. sıralama turları kırmızı bayrakla durdurulmuş daha sonra kalan 2,5 dakikalık sürede kimse tur zamanını geliştiremeyince vettel yine pole pozisyonunun sahibi olmuştur. mclaren uzun zamandır yaptığı en büyük strateji hatasıyla q3 te tek tur zamanı yaptırdığı hamilton'ın 7. sırada
start almasına neden olmuştur. burada start pozisyonu önemlidir son 30 yıldır tek bir yarış hariç yarışı kazananlar ilk iki çizgiden hareket eden pilotlar olmuştur çünkü.
78 tur üzerinden koşulan ort hız olarak formula 1 in en yavaş yarışlarındandır. f1 deki en yavaş viraj lös bu yarıştadır ort 40 km. (*)
denize uçma ihtimaline karşı dalgıçlar da hazır bulunur. 70 saniyelik bir turda pilotlar saniye de 5 direksiyon veya pedal hareketi yaparlar bilmem kaç km hızla giderken tabi.(*) bariyerlere en yakın gidebilen pilot genellikle en hızlıdır. atak yaparken sollama kaza yapma ihtimaliyle yarışırlar pilotlar.
2 km karelik bir prenslikte cadde, bildiğimiz yolda yapılan tribün dahil herşeyiyle 6 haftada kurulup 3 hafta da sökülen bu yarış formula 1 denince akla gelen ilk yarışlardandır. prens albert'ten alır yarışı birinci bitiren pilot kupasını. yat limanında yata yata seyreder dünya jet sosyetesi bu mücadeleyi çok da umursamadan. ayrıca formula 1 pilotları dahil, amerikan sinema yıldızları ve daha bir çok vergi kaçakcısı burada yaşar, konaklar ülkesinden vergi kaçırmak için, ya da isviçre'de yaşar. o yüzden burası dünyanın metrekareye düşen en zengin insan yoğunluğunda da bir numaradır.
sebastian vettel, fernando alonso- jenson button podyumuyla sonra ermiştir 2011 monaco yarışı. son on tur formula 1 de olabilecek en üst düzey mücadeleye gebe iken trafik denen şey nedeniyle bir kaza olmuş bir kaç pilot hastanelik olmuş, diğerleri de yarış dışı kalmıştır. formula 1 de trafik denen şey monaco grand prixinde uygulamalı olarak öğrenilir. yoksa son on turda 3 dünya şampiyonu (*) bir saniyelik zaman aralığında yani aynı karede birincilik için mücadele edeceklerdi. kırmızı bayrakla yarış durdu sonra pist temizlendi vs vs. yarışın suyu çıktı.
ort 1.1 güvenlik aracı görme ihtimaliyle koşulan yarıştır. kaza olmazsa monaco grand prix olmaz o zaten. bu durum yer yer kaza yapan pilota rahmet okutsa da yarışın seyri iyi ya da kötü değişir. birinci sonuncu sonuncu birinci olabilir.
i̇şte bütün olay bu,
(http://http://www.trt.net.tr/f1/videogoster.aspx?dosyaadi=mms://95.0.159.132/e/icerikyonetimsistemimedya/video/2011/05/29/d732226a-d645-4b36-81e4-34036c2129c1.wmv&galerikodu=b09fb997-bd13-43d9-82a1-644859c33963)