kul hakkı – dertli sözlük
allah'ın ahirette şirk ile birlikte affetmeyeceği günah. birinin malını ondan habersiz veya rızasız almak. sadece mal da değil. kişiye ait tüm haklar bunun içerisine girer.
siyasetçileri bu konuda suçlamaktan çekinmeyenlerin oy verirken düşünmediği gerçeklerdendir.
“kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir” (buhari, rikak, 48 )
helallik almakla kurtuluşun mümkün olmadığı durum.ã‡ünkü bu işin bir de kamu davası var.allah sorar kısmı.
omzumdaki dağlar , taşlar , kayalar ... kul hakkı varsa cennet kapıları olur bize duvar .allah tüm mümin kardeşlerimizi ve bizleri korusun ...
dinimizde haktan bahsederken 'eğer insana verilen sorumluluğu insan olmanın yükümlülüğünü gerçekten tam manası ile bilmiş olsaydınız keşke insan yaratılmasaydım taş olsaydım diye feryat edip dağlara kaçışırdınız' şeklinde bahsetmektedir.bu sorumluluklardan en büyüğü ise kul hakkıdır.hak kavramı üzerimize ince ince işlenmiş nakış gibi bizi kul kılmakta.bir yolculukta dahi yanına oturduğumuz bir yabancıdan sorumlu olduğumuzu,üzerimizde hakkı olduğunu emrediyorsa dinimiz detaylarıyla gerçekten içinden çıkılmaz boyutta kul hakkı,inş. o sorumluluğun hakkını verip kul hakkından sakınabiliriz.
sakınılması gereken durum. şehit olsan bile önüne çıkan ancak denizde olursan yırtabilme ihtimali olan tehlikeli durum.