kur an ı kerim in kökeni – dertli sözlük
levh-i mahfuz'dur. tedricen hz. cebrail (a.s.) aracılığı ile seçilmiş insanlar olan peygamberler nezdinde tüm insanlara indirilmiştir. özel de hz. muhammed (s.a.v.)'e inzal olmuş vahyin adıdır.

peygamber kendisine inzal olan vahyi mekke döneminden itibaren vahiy katipleri aracılığı ile yazdırmaktadır. ki hz. ömer'in kız kardeşinin elindeki vahyi okuyarak müslüman olması bunun delilidir. ve medine döneminde bu iş için vahiy katipleri daha sistemli olarak belirlenmiştir.

vahiy katipleri tek başlarına değil bir ekip çalışması ile vahyi kaydetmişlerdir. ve kur'an'ın cem edilmesinde yazılı her ayet en az iki kişinin şahitliği ile mushafa alınmıştır. şahitlik ise mukabele dediğimiz olaya katılanlar içindir. bu konuda ayrıca (bkz:arza i ahira) başlığını da bakılmalıdır.

tek şahitli kabul edilen bir tane ayet vardır. o da huzeyfe'nin getirdiği ayettir.(*) ki rasulullah kendisi hakkında "huzeyfe'nin şahitliği ikidir" demiştir. yani iki kişi hükmündedir. ve peygamberin bir mucizesi daha bu şekilde ortaya çıkmıştır.

mukabeleye katılmayanların getirdikleri -allah u alem- mushafa alınmamıştır. iki şahitin geçerliliği mukabeleye katılma şartıdır. ve yazılı olmayan hafızadaki ayetler alınmamıştır. ki hz ömer'in recm ayetini şahit bulamadığı için mushafa almamışlardır. yani sahabenin büyüklüğü kuralın uygulanmasına engel olmamıştır.

elde ki bu tek mushaf hz osman döneminde yedi adet çoğaltılarak yedi islam ülkesine gönderilmiştir. ve üç tanesi çeşitli müzelerde hala ilk halleri ile mevcuttur. ve günümüzdekilerle tek harf farklılığı yoktur.

bu konuda muhammed hamidullah hocanın kur'an' kerim tarihi isimli kitabı mutlaka okunmalıdır. ve yine tefsir usulü kitaplarında bu konu hakkında doyurucu bilgi bol bol bulunur. ben insan olduğum için hafızam beni aldatır. matbu nüshadan olayı takip etmek en iyisidir.