kahvehanelerde kitap okumak – dertli sözlük
çayın, cafe çayından daha ucuz daha güzel olması, sigara yasağının uygulanması gibi imkanlarından dolayı er kişiler için çok cazip bir fikirdir.
kağıt oyunları tavla okey gibi oyunların oynandığı bir kahvehanede kitap okumak pek akıl karı değildir.
bazı kahveler epey sessiz ve tenhadır, hafiften sıkıntı verir, kitap okumak istemezsin. kötücül huzursuz ihtiyar tipler oturuyordur etrafta. masaya fırlatılan kağıt ve yumruk sesi dikkat dağıtır.

bazı kahvelerse daha kalabalık ve gürültülüdür, fakat ses homojen bir şekilde dağıldığı için kitap okumaya elverişlidir. toplamda bir hareket enerjisi ve insan çeşitliliği vardır, pozitiftir.

bir yönüyle de, üsküdar'da "dã¢r-gã¢h çaylı kahveli mekan" yerine onun karşısındaki lig tv yayını yapan kahvehaneyi tercih etmek gibidir. çaylar kokulu, uyduruk, pahalı ve entel değil; tavşan kanı, demli, demirli ve müslüman gibi çaylardır. iyidir, daha gerçektir. ondan daha iyi olan tercihse, kemal baba çay evi'dir. meydanı var. arnavut kaldırımı.
anarşizimdir, düzene bir başkaldırıdır, asil bir eylemdir. tebrik edilmeli, yaygınlaştırılmalıdır ta ki kıraathaneleri kahvehane haline getiren zihniyet yok olana kadar.