kayıt

başörtülü kızlarla kim evlenecek

 1. 4
  başörtüsünü bilinciyle örten kızlarla gencgönüllüler olarak biz evlenmeye gönüllüyüz ve bu istikamette ilerliyoruz.
  #7229 fikirbabası | 10 yıl önce
   
 2. 7
  bizim burda bu yazı işlemez bence. bu sözlükte sorulması gereken soru şu başörtüsüz kızlarla kim evlenecek?
  #7245 fikirbabası | 10 yıl önce
   
 3. 20
  dördüne ben talibim gerisini allah sahibine bağışlasın gibi bir entry girerekten sona erdirmeyi umduğum sanal arayış.
  #18142 formulacı | 10 yıl önce
   
 4. 29
  evlenmek isteyen çok kimsenin olduğu hanım kardeşlerimizdir. esas sorulması gereken şu:evlenilecek "başörtülü" kız var mı? tırnak içinde vurguyla belirtilen kelimeye dikkat. zira başında başörtüsünden öte bez parçası taşıyanlar var.
   
 5. 5
  'kim var? '
  diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert

  'ben varım! '
  cevabını verici bir gençlik evlenecek.
  #7243 zuba zubuzaretta | 10 yıl önce
   
 6. 25
  'altından anlayan sarraf bulunur elbet...'
  #24187 mim | 10 yıl önce
   
 7. 26
  o yazı bu gün yazılsaydı tesettürlü kızlarla kim evlenecek olurdu heralde.çünkü bu gün başörtülü(!)lerin öyle bir derdi kalmamıştır hamdolsun(!). hükümetimiz sağolsun başörtüsünü hallettiler(!). lakin tesettürlüler için problem devam ediyor olabilir.
  #24228 internettin_hoja | 10 yıl önce
   
 8. 30
  kader kısmet kavramlarının imanın gereği olan şu güzel dinimizde telaşe kapılınmaması gereken sorudur. çünkü bu soru sorulursa akabinde şu soru da sorulur : başörtülü kızlar hangi adam gibi adamla evlenecek?
  #402767 doktrin | 8 yıl önce
   
 9. 1
  ismail kılıçarslanın 2005 yılında yazdığı cemaat.com'da yayınlanan, haklılığı tartışılır bir yazıdır.

  per, 01/09/2005 - 08:36 — ismail kılıçarslan
  son zamanlarda islamcı erkekler arasında moda haline gelen bir sosyolojik durum var: örtünmeyen kızlarla evlenmek!

  geçtiğimiz iki yılda hem yakın çevremde, hem de daha geniş bir sosyal tabanda gördüğüm örnekler beni bu meseleye kafa yormaya itmişti zaten; ama son bir yıldır şahit olduklarım beni sıkı bir umutsuzluğun içine yuvarladı. soru şu: islamcı erkekler, örtünmeyen kızlarla evlenecekse; başörtülü kızlarla kim evlenecek?

  önce fıkra anlatalım. salamon, hidayete erip müslüman olduğu günün akşamında ölmüş. annesi de oğlunun başına gelip feryadı basmış. “oğlum, cenazene yahudiler gelmez, müslümanlar da seni bilmez, ortada kaldın gitti.”

  aslına bakarsanız, başörtülü kızların “ortada kaldın gittin” durumu; hadi adını cesurca koyalım “örtünüyorlar diye cezalandırılma” durumları bugün ortaya çıkmış bir sorun değil.

  hadi zihninizi yoklayın. 80’li yılların “inanç ve ideoloji dolu havası” 90’larda yerini “inanç ve zenginlik dolu havaya” bırakınca neler olduğunu hatırlayacaksınız. hatırlayınca da sinirlenecekseniz muhtemelen. islamcı patronlar, zaten kamusal alanda köşeye sıkıştırılmış başörtülü kızları şirketlerine hangi şartlarda almaya başlamıştılar? “sen burada -örtün nedeniyle- çalışmak zorundasın. buraya mahkumsun. dolayısıyla sana vereceğim gubidik maaşa talim etmelisin. eşek gibi çalışmalısın.” buna itiraz eden kızlara verecekleri cevap da çekmecelerinde duruyordu her daim: “beğenmiyorsan koç’ta çalış.” üstelik bu patronlar; başörtülü personellerini şirketlerinin “görünür” alanlarından uzak tutuyorlardı. hak etmelerine rağmen müdür yapmıyorlardı mesela onları.

  kendimden bir örnek vereyim. eşimin, 4 yıl çalıştığı işinden ayrılmasının en önemli gerekçelerinden biri şudur. “pazarlama şefi” olarak örtüsüyle ulaşabileceği son noktaya ulaşmıştır. ve patronunun kendisine hak ettiği “yöneticilik” koltuğunu vermeyeceğini bildiği için istifa etmiştir.

  benim çok yakından bildiğim bir örnek var. boğaziçi’ni hem lisans, hem de yüksek lisans düzeyinde birincilikle bitirmiş bir arkadaşımız (hadi adına “ayşe” diyelim); sırf başörtülü olduğu için sınıfının tembelleri bilmemne bankalarında “uzman yardımcısı” göreviyle 3 milyar net maaşla işe başlarken ayşe, meşhur bir patronumuzun gıda firmasında 600 milyon lira maaşla raportör olarak iş başı yapmıştı. aynı grup şirketlere bağlı bir giyim firmasının kıbrıs’ta parasıyla okumuş frapan pazarlama müdürü (hadi onun adı da “alev” olsun) ise 3 milyar maaş alıyordu ve altında kendisine şirket imkanlarıyla tahsis edilmiş arabası vardı. yani anlı şanlı patronumuz; ayşe ile alev’in arasındaki farkı “örtünmemek” olarak belirlemişti. aslında işin daha da vahim yanı “patronumuz” alev’e örneğin “saçlarını nerde kestirdin kız” diye sorduğunda alev cilvelenerek “caddede miracle’da” diye cevap verebiliyor; bu da patronumuzun hoşuna gidiyordu. oysa ayşe’ye bunu soramazdı ki!

  tabii, şu meşhur; “sana vereceğim iş yok; ama istersen ikinci eşim olarak alırım seni” zırvalıklarına hiç girmeyeyim. ben o mevzua girersem mideme kramp gireceği kesin gibi.

  belki bana kızacaksınız; ama bu, gene de bir noktaya kadar kabul edilebilir bir durumdu. Çünkü vahşi kapitalizme teslim olmuş “islamcı patron” gene de inançlarını büsbütün yitirmemiş olduğundan şirketlerinin bayan personel kontenjanlarının hatırı sayılır kısmını başörtülü hanımlara ayırıyordu. fakat 90’lı yılların sonunda başlayan meşum süreç; bunun da üstesinden geldi. islamcı patronlar artık şirketlerinde başörtülü personel çalıştırmaya tahammül edemez oldular. bilmemne finanslarda, felankeş tekstilde, falanca hastanede “sahibi hacı personeli askılı” durumlar ortaya çıkmaya başladı.

  en yakın arkadaşlarım, islamcılıklarından emin olduğum arkadaşlarım, firmalarına alacakları yegane bayan personel için “başörtülü” bir kızı tercih etmediler/edemediler. kime ne anlatıyoruz ki?

  sabahtan akşama kanal 7’de, samanyolu’nda reklamları dönen “cemaat hastaneleri”ne gidin bir bakın. bankolarında rıza-ı bari için bir tek “örtülü” sekreter bulamayacaksınız. doktorlarının içinde “tesettürlü” birini bulmakta zorlanacaksınız. en iyi ihtimalle 3-5 hastabakıcı kızla iktifa edeceksiniz. ama merak etmeyin. onların da oralardan uzaklaş(tırıl)maları yakındır. ne de olsa devir “erkek ve fakat fazlasıyla ürkek” islamcıların “imaj yapıp iktidara yürüdükleri” devirdir. baksanıza ömer Çelik’e. ayşe arman’ı harley davidson’ının arkasına atıp şöyle bir turlamayı hayal ediyor. turlasın tabii. ünlü siyaset bilimcimizin en doğal hakkıdır. ne de olsa bu işleri düzeltirler diye meclise göndermedik onları. harley davidson fetişlerini tatmin etsinler diye gönderdik.

  Åžimdi gelelim başlıktaki soruya: “başörtülü kızlarla kimler evlenecek?”

  bütün “feminist” tepkileri göze alarak ve ne söylediğimin gayetle farkında olarak söylüyorum bunu. başörtülü kızlarımız için durum bu kadar kötüyken; gene de bir teselli cümlemiz vardı: “helal süt emmiş bir müslüman gençle yuva kurup evlerinin hanımı olurlar.” fakat şimdi bu teselli de ortadan kalkmış durumda. islamcı erkekler yanında bir “zenci” taşımak istemiyorlar işte. sosyal ortamlarda, iş hayatında, alışveriş merkezlerinde, hatta sokakta kendisine “ayakbağı” olacak bir başörtülü kız istemiyorlar. bunun yerine “görenlerin her defasında üzerinde iyi duruyor” diyecekleri süper comfartable hatunları tercih ediyorlar.

  başörtülü kızların sığındıkları (ya da sığınabilecekleri) son tesellileri de ellerinden kayıp gidiyor.

  bu köylülük, bu iptidailik, bu lanetli korkaklık üzerimize her gün biraz daha sıvanıyor.

  benimse, her gün biraz daha can yücel, her gün biraz daha nihat genç olasım geliyor.

  Åžöyle kuvvetlice bir “s.tir” çekmek istiyorum. hani şiir gecelerinde o ön sırada oturan patates suratlı belediye ve vakıf takımının suratlarına bakarak yaptığım gibi. zaten o gün bugündür de şiir gecelerine çağrılmıyorum. tıpkı başörtülü kızlar gibi rengim giderek kararıyor çünkü. zencileşiyorum.
  #7140 hulofira | 10 yıl önce
   
 10. 16
  bırakın lan ben evlenirim. ( bu lan kelimesinin burada geçme nedeni sırf eski bir türk filmi repliği gibi olsun diye*
  #11115 fikirbabası | 10 yıl önce
   
 11. 33
  ister başörtülü ister başörtüsüz. haklarında hayırlı olan kim ise işte o kişi evlenecek. gerek yok böyle sorulara.
   
 12. 6
  hz.fatıma aramak için hz.ali olması gerektiğinin bilincinde olan erkekler evlenebilir...

  ayette ''siz nasılsanız size öyle eşler verilecektir'' mesajı verildiğine göre...

  (hakkıyla) örtülü hanımlarla

  edebi örtüsüz beyler evleneceklerdir biiznillah...
  #7244 afra teyze | 10 yıl önce
   
 13. 9
  (bkz: tek derdimiz evlenmek ya)
  #8681 mimravav | 10 yıl önce
   
 14. 10
  gördüğüm en şahane tanımdı. yenisini yazmaktansa alıntı yaptım mürteci sözlükten.

  --spoiler--

  (vurgula: başörtülü erkekler.. )

  --spoiler--
  (nurbanu sultan 05/11/2009 16:08)
  #8688 zaloglurustem | 10 yıl önce
   
 15. 11
  islamcı diye tabir edilen kişilerin, açık bayanlara karşı ilgisini, ve onların kapanmasına vesile olduğuna defalarca şahit oldum. hatta hacı bir arkadaşımın, açık bir bayanla sözlenmesini, daha sonra o bayanın kapandığına çok şaşıran, kınayan başörtülü kızlara da şahidim. başörtülü kızlar için böyle bir korku olduğunu düşünmüyorum. zira herkesin nasibi yazılıdır, ve nasibini bulur..
  #8691 lacivert | 10 yıl önce