soru eki kullanmadan soru sormak – dertli sözlük
soru eki kullanmadan, cümle soru anlamını tonlama ile katmak.
yazı dilinde yok fakat konuşma dilinde çokca var.

doğu şehirlerinde zaten hep var olan bir şeydi istanbul türkçesi ile konuşulan coğrafyaya yeni yeni girmeye başladı.
doğu şivelerindeki varlığının sebebi kürtçedir. çünkü kürtçede soru eki yok. soru anlamı tonlama yahut vurgu ile kazandırılır. (vurgu kelimenin cümledeki yerine göre değişir)
kürtler de her ne kadar türkçe konuşsalar da kürtçe düşündükleri için türkçeleri de kürtçe mantığına göre gelişmiş.
doğuda çokça mevcut.
bi olay aktarayım bununla ilgili:
yengem bize ilk gelin geldiği zamanlarda anneannem arayıp yemeğe gelip gelmeyeceğini teyit etmek için "kızım yarın akşam yemeğe gelimiyosun?" demiş. kendince soru soruyor, tabi yengem yanlış anlamış. sonradan çözülmüş kriz.
ben küçükken van'da duyduğum bir olay aklıma geldi.
van'da önü boş bir saha olan bir duvar varmış, kürtler de bu duvarın önüne çöplerini atıp atamayacaklarını merak etmişler ama görevlilerin ne zaman oradan geçtiğini bilmedikleri için nasıl öğreneceklerini düşünmüşler ve aralarından biri "duvara sorumuzu yazalım, onlar da görüp cevabı yazarlar." demiş ve gidip duvara "buraya çöp atılır" (*) yazmış. birkaç gün sonra bunu gören halk bunun soru değil, oraya çöp atılabileceğini gösteren bir yazı olduğunu zannedip bütün çöplerini oraya atmış ve orası çöplük haline dönmüş. sonra belediye çalışanları oranın halini görünce yazanı aramış ve olayın aslı anlaşılmış.