insan olmak – dertli sözlük
dr. ali şeriati'nin 1971 yılında tahran'da hüseyniye-i i̇rşad'da verdiği, dinleri tanımak ve dinler tarihi konularında verdiği derslerden hazırlanmış bir kitaptır. i̇lmî mânâda îtidâlli davranmaya çalışan ve meseleleri yüzeysel değil kapsamlı olarak ele alan ali şeriati'nin insan hakkındaki düşüncelerini ihtivâ eden bir kitap , i̇nsan olmak.

kitabın i̇çinden :


i̇nsan hakkında çok sayıda tarifler yapılmıştır.bunların en zelil ve aşağılık olanı ise; "insan,konuşan hayvandır" diyen tariftir.çünkü konuşan varlıklar çoktur,ama insan değillerdir.i̇nsanların da çoğu konuşur ama insan değillerdir.

bazıları,"insan,ideal yapan bir hayvandır","insan, zihinsel şekil yapan bir hayvandır", demişlerdir.ve bu çeşitten tarifler yapmışlardır.ama ben, şu veya bu varlıktır demiyorum.çünkü "insan...bir varlıktır" diyen hemen başlangıçta hata yapıyor."i̇nsan bir mevcut değildir.olabilirliği ise çeşitli imkanların toplamıdır.biz,icat halindeyiz;henüz mevcut olmamışız,olma hâlindeyiz,henüz oluyoruz. (sayfa,13-14)
merhum engin geçtan'ın bol faydalı, adeta miras olarak bıraktığı kıymetli bir eser. psikoloji alanında okuduğum en tatlı, en faydalı, beni bana anlatan en güzel kitaptı. tekrar okumayı hedefliyorum. ve herkese tavsiye ediyorum. içerisinde herkes kendisinden bir şeyler bulabilir. kendimizi tanıma yolunda ilk atacağımız adımlardan biri bu eseri okumak olmalıdır.