slumdog millioner – dertli sözlük
sistemin çarklarından geçmenin yalnız ve yalnızca tesadüflere bağlı olduğunu insanın gözüne sokan bir film... kenar mahalle itiysen bir itsindir; bu itliğinden ancak mucizeler kurtarabilir seni; harici yaşamın da sıfatınla aynı şekilde sürer ve biter...

film hakkında hoş bir kritik:


--! spoiler !--
8 ödüllü ama filmi seyredesim gelmedi, bir gariplik yok mu bunda?

nitelikli filmlerle aram iyidir, reader'i hemen seyrettim ve paylaştım değer verdiğim insan(lar)la. gerçi ödül aldığını sonradan öğrendim ama olsun. ama niyeyse bu filmi seyredesim gelmedi, belki adının ısrarla çevrilmeyişinden, (çünkü müslüman bir genç olan cemal' in sıfatı bu) milyoner diye söylenmesinden ilişkilendim. belki yoksulluğun pornografisi denilmesinden, belki hintli yazarların bölgelerindeki açmaz durumu bu kadar görsel bir şölen gibi sunulmasının tedirginliğini hissettiğimden bilemiyorum.

belki de ülkemle paralellik kurduğumdan kaynaklandı bu çekingenlik, çünkü bu köşenin okurları bilir, magazinleşen bir hayata dair itirazlarımı paylaştım kısa bir süre önce. ve dedim ki, her şeye rağmen bu köşe dönmeciliğe, var mısın yok musun ve türevi yarışma adıyla sunulan magazin programlarıyla kenar mahalle insanlarının eleştirel bilinçlerinin köreltilmesine hayır! magazin programlarıyla olası toplumsal rahatsızlıkları giderildiğini, çünkü magazinin umudu beslediğini söyleyenlere karşı bir direniş kültürü oluşturmamız gerektiği söylediğimdendi. ve kendimi bu tuzağa düşmeyecek kadar zeki sanmamdı! değilmişim, kim milyoner olmak ister konulu bir filmi seyretmek ve hakkında yazmak zorunda kaldım, kader!

--! spoiler !--

(http://medeniyetmektebi.org/mm/index.php?option=com_content&task=view&id=41069&itemid=32)
the reader filmi ile (*) kıyaslanmayacak derecede iyi olan oscar ödüllü bollywood filmi. tedirgin olmaya gerek yok. olay yarışma programı üzerinden seyrediyor olsa da asıl anlatılan yaşanan hayatların hikayesidir. (*) ayrıca kurgusu, müzikleri bu hikayeye heyecan ve derinlik katıyor.