hacel obası – dertli sözlük
çok sevilen bir türküdür.
sevcan orhan veya orhan hakalmaz'dan dinlenebilir.
buyrun hikayesi:

--- iktibas ---

türkümüzü uzun yıllar zevkle çaldık söyledik.halkımız tarafından çok ta sevildi.çünkü türküyü söyleyen genci herkes yakınen tanır hacal obası denildiği zaman “köselerin mustafa’nın türküsü diye herkes tarafından bilinir. öyküsünü de merak edenlere yazmak istiyorum.

haydar, hacı himmet ve hacı ali adlarında üç kardeş gedik ovasına (şarkışla’ya) geldiklerinde kendi adlarıyla obalarını kurmuşlar. seneler geçtikçe hacı ali obasında serpme benli, güzel ,alımlı kendince havalı.... hasılı kelam gençler tarafından erişilmez ayşe kız yetişir.ayşe konak sahibi varlıklı bir ailenin kızı.dedik ya görkem diye. gençlerin hepsi peşinde.

mustafa emmi de bu gençlerden biri. ayşe’ye çok meraklı. bu merakını yıllara yayarak karşılık görmeye muvaffak olur. gizli gizli buluşmalar başlar.o zamanlar meşhur yaylamızda güzel günler geçirirler.bu aşk yıllarca devam eder. ta ki teğmen nazım şarkışla’ya gelene kadar.
nazım okumuş teğmen olmuş. baba anasını ziyarete gelmiş. herkes nazım’ı konuşur, nazım’dan bahsederlermiş.çünkü şarkışla’nın okumuş ,büyük adam olmuş tek çocuğu. eeee okumuş adama da güzel,görkem kız yakışır değil mi? benli ayşe’yi nazım’a ister ve alırlar. konu komşu mustafa emmiyle olan sevdasını bildikleri için ayşe’yi tazirlerler ama “mustafa ‘ya varıp ta i̇neğin dananın içinde rezil olacağına memur karısı olur vezir olurum” der hiç tereddüt etmeden kabul eder. yeni elbiseler, altınlar , gümüşler ayşe’nin başını döndürmüştür. mustafa emmiyi gördükçe yaptığına utanır, ondan kaçar,konuşma fırsatı dahi vermez ama zamanla nispet yapar gibi davranması da mustafa emmiyi çileden çıkarır ve şunları söyler


--- iktibas ---sözleri:


hacel obasını engin mi sandın?
ayağında potini var zengin mi sandın?
her olur olmazı dengin mi sandın?
ay da doldu göremedim yar seni.

merdivenden tıkır mıkır inişin,
çiğıştırıyor altın ile gümüşün,
i̇pti söz verişin sonra dönüşün,
ay da geçti göremedim yar seni.

suya gider bir incecik yolu var,
sıktırmış kemeri ince beli var,
söylerim söylemez tatlı dili var,
ay da geçti göremedim yar seni,

tren gelir acı acı sesleninir,
yağmur yağar çift entere ıslanır,
zalım anan duyar sana herslenir,
ay da geçti göremedim yar seni,