kayıt

mobbing

 1. 1
  (bkz: psikolojik baskı)
  #432207 mostar | 7 yıl önce
   
 2. 2
  özellikle iş ortamlarında, güçlü olanın diğerlerini yıldırma amaçlı uyguladığı manevi baskı.
  #432209 zübdeialem | 7 yıl önce
   
 3. 3
  (bkz: mahalle baskısı)
  #432246 alimdede | 7 yıl önce
   
 4. 4
  iş yerlerinde, birilerine karşı bezdirme politikası güdenlerin, onlar nde uyguladıkları psikolojik baskı.

  özel yaşantınızı eleştirirler, yaptığınız işi eleştirirler, dini görüşlerinizle, siyasi fikirlerinizle alay ederler, arkanızdan dedikodu yaparlar, sizi rezil etmek için her türlü hakaretten çekinmezler, gerek laflarıyla imalarda bulunarak, gerek direkt konuşarak sürekli sizi eleştirirler, fiziksel olarak ağır gelebileek işler yüklerler vs vs.. bu listeyi uzatmak mümkün.
  #471336 vldn | 4 yıl önce
   
 5. 5
  Buna maruz kalmamanın en iyi yolu iş yerinde sıradan olmaktır.

  Kamu sektöründe çalışıyorsanız her gün traşlı yüzle, ütülü elbiselerle işe gelecek, iş yerinde vazifeniz dışındakilere burnunuzu sokmayacak, en ufak bir takıntınız olduğu zaman iş arkadaşlarınıza danışmak yerine en alt kademedeki amiriniz kim ise öncelikle ona başvuracaksınız.

  Özel sektörde çalışanlar biraz daha rahatlar bu konuya nazaran ve bir o kadar da iş hayatları pamuk ipliğine bağlı, çünkü işten atılma durumları söz konusu.

  İşin özü iş yerinizdekiler ile hemhal olmamaya varıyor. İsterseniz senelerce aynı iş yerinde, aynı ekiple çalışın ama siz siz olun iş yerinizdekilerin ağzına malzeme olacak iş yeri dışındaki yaşantınızı iş yerinize taşımayın.
   
 6. 6
  "lanet olsun her şeye" dedirttirme uygulamasıdır. özel sektörde çok fazla uygulanır.