basketbol – dertli sözlük
genel boy ortalaması 200 cm den uzun olan devasa insanların , erkeklerde standart çapı 76 cm, standart ağırlığı ise 600 g olan , bayanlarda ise çapı 73 cm, ağırlığı 540 g. olan bir topun, yerden yüksekliği 3.05 m olan, çemberin saha içine girintisi 1.20 m olan ve çapı 45 cm'lik bir çemberden geçirilmeye çalışılarak oynandığı bir oyundur.
elle idare edilen bir topla oynanan popüler bir takım oyunu ve spor dalıdır. "profesyonel basketbolda beşer kişilik iki takım, yerden yüksekliği 3,05 metre olan ve pota adı verilen, yere paralel konumdaki bir çemberden topu geçirerek, rakibinden daha fazla sayı yapmak suretiyle, onar dakikalık dört devreden oluşan maçı kazanmaya çalışır." diye bilgilendirme yapılsa da hoca tarafından, okul zamanımız boyunca bu şekilde hiç oynayamadığımız spor türüdür. ama tek seferde 12 basket atmışlığım da vardır. ama işi zirvedeyken bıraktım. :)
bu spor dalında icra edilen en büyük organizasyonlarda takımlarımız final oynadı ama kupa kaldıramadı. (avrupa kupası, dünya kupası, avrupa ligi) takımlarımız da birçok iyi yabancı oyuncular da olmasına rağmen üçlüklerde ve faul atışlarında hep eksik kaldık. aynı yabancı oyuncular rakip takımlarla bize karşı oynadıklarında üçlükler de fauller de hep atıldı. garip bir şekilde işkillenmeye başladım bu durumdan. :)
fakir semtlerin çocukları tarafından ilgi görmez genelde, abd hariç tabi.çünkü bir kere topu sıkıntılı. kutu kolayı ezip top yapamazsın. potası, filesi vs zahmetli işler. futbol öyle mi ama?