cevat akşit – dertli sözlük
günümüzün (*) alim zatlarından ... gaye vakfının kurucusu ...(*)

''(*) ben demiyom haaa!!!işte bu kitap diyoo...''
''ben bilmem (*) öbür tarafta gidip şurda yatan hocamıza dersiniz ...ben kitabı okuyom size ...''
''ben bilmem arkıdeş , din böyle diyo ... fetva alcekseniz diyanet'e gidin...'' (*) cümleleriyle bilinen (*) hocam ...

(bkz:güzel şiveli hocam)
rahmetli mehmed zahid kotku (rh.a) hazretlerinin has talebesidir. efendi hazretlerinin yıllarca özel hizmetlerinde bulunmuş, gençlik yıllarında rahmetli hoca efendi'nin imamlık yaptığı zeyrek'teki ümmügülsüm camii'nde cevat hocamız da müezzinlik görevini ifa etmişti. kendileri hoca efendinin irşad için icazet verdiği gönül insanlarındandır.
sarahsi'den çevrilen 31 ciltlik mebsut'un mütercimi (*)
denizli'li alimlerdendir ...
kış aylarında , gaye vakfı konferans salonunda , mebsut dersleri olmaktadır ...
fıkhi bilgi almak isteyen herkes davetlidir ...
ve cuma günleri böcekli camii şerifinde , pazar günleri de sultanahmet camiinde olmak üzere ,
iki ayrı sohbet mekanı da vardır ...
imam-ı azam çizgisinden ayrılmayan ,
diyanet başkanlığı teklif edildiğinde kabul etmeyen ,
aynı zamanda hukuk bitirmiş ,
senelerce hakkı savunan bir emekli avukattır...
hocamız haccdan dönmüş, salı akşamları gaye vakfında fıkıh, cuma akşamları böcekli camiinde hadis dersleri başlamıştır.(*)
yeni nesil hocalar hakkında şöyle demiş;"ben müderrisler, hocalar ailesi çocuğuyum. benim ailem 1240'da osmanlıdan önce medrese kurmuşlar. bin senelik ulema ailesiyiz. ben de ömrümü islami ilimlere vermiş adamım. i̇ki fakülte bitirdim, sadece profesörlük tedrisim yok, medreselerden de icazetim var. böyle olduğu halde ben bir kere bile "kanaatime göre" demeye, müçtehid imamları eleştirmeye kendimi yetkili görmedim. bakıyorum böyle (kanaatime göre vs) diyenlerde de böyle bir vasıf hiç yok, sıfır."
sevecen ve iyi niyetli alim efendidir. son dönemde ana akım medya tarafından ve sosyal medya tarafından da yoğun linç girişimine maruz kalmaktadır. allah yardımcısı olsun.
kıymetli bir alim. yalnız itiraf edeyim: şivesi tebessüm ettirse de, dinlerken canım çok sıkılıyor... gördüğüm en aklı selim hocalardan olduğunu da söyleyeyim. istese medyatik bir hoca olabilirdi. tevazu ehli olmasından olsa gerek, uzak durmaya gayret ediyor gördüğüm kadarıyla. allah (c.c) kendisine merhamet etsin.
ülke tv’de katıldığı 3 mart 2017 tarihli odak noktası programı tekrar tekrar dinlenesidir. kendi hayatını anlatırken birçok önemli noktaya değiniyor. gençlik yılları, öğrenciliği, hocalık zamanları dinleyiciye adeta yapılan iş en güzel ve hakkaniyetli nasıl yapılır bunu gösteriyor.özellikle erzurum i̇slam enstitüsündeki müdürlük zamanı, öğrencilere yaklaşımı beni çok etkiledi. allah hayırlı, sağlıklı uzun ömürler versin.
mahmut esad coşan ile birlikte en sevdiğim ve sevimli bulduğum hocadır kendisi. nasıl anlatırım bilmiyorum bu sevimliliği.youtube kanalında 29 mayıs 2020'den beri râmûzü'l-ehâdîs dersleri yapıyor. dersler esnasında arada dili takılıyor duygulanıyorum. allah kendisine hayırlı, sağlıklı ömürler versin. kendi hayatıyla ilgili konuşmalarını da çok seviyorum. dinledikçe şevkleniyorum. inşallah kendisiyle canlı olarak da sohbet edebilmeyi allah bana nasip eder.10 mart 2021 miraç kandili sohbeti hariç en yakın canlı yayını aşağıdaki bağlantıda :)https://www.youtube.com/watch?v=e8nifjkkm80&ab_channel=odtbrder