kayıt

stop motion

 1. 1
  sabır gerektiren zahmetli bir film çekme tekniği. kısaca şöyle efendim; öncelikle elimizde işe yarar bir fotoğraf makinesi olmalı. daha sonra bir arka plan ve model(ler) oluşturuyoruz kendimize. çekimin doğru düzgün olması için de tripod kullanılması tavsiye edilir. düzenekleri kurduk makineyi tripoda sabitledik, basit bir deneme yapmak için para kullanabiliriz. paramızı masanın üstüne koyduk, ardından ilk fotoğrafı çekiyoruz. daha sonra parayı biraz ilerletip tekrardan çekim yapıyoruz, sonra yine biraz ilerletip yine çekiyoruz. ve bu böyle devam ediyor... işimiz bittiğinde bir de bakmışız elimizde yüzlerce fotoğraf. son olarak bu fotoğrafları bir video edit programı veyahut stop motion için özel olarak tasarlanmış programlarda birleştiriyoruz. play tuşuna bastığımızda paramızın hareket ettiğini göreceğiz... bu kadar.. bir örnek;

  (www.youtube.com/...

  ayrıca;

  (bkz: jellycam)
  #438249 helke | 7 yıl önce
   
 2. 2
  Bir çocuk için animasyon dünyasına adım atmada iyi başlangıçtır.
  Rastladığım küçüklerden, gelecek hayali 'Youtuberlık' olan ama video fikri bulamayıp video izleme videoları çekmek isteyen, komik şeylere gülmemek için kafasında meydan okuma videoları dönenlere ballandıra ballandıra anlattığım, sonra yanlarına oturup, nasıl yapılacağını öğretip, ardından da kısa 1-2 video çektiğimiz nimet gibi teknik.
  Zaten sonra bana ihtiyaçları bile kalmıyor. Nasıl daha farklı videolar çekebiliriz diye uğraşıp hakikaten güzel fikirler buluyorlar. En çok kullandıkları malzemeler ise oyun hamurları ve Lego karakterleri.
  Merve Çirişoğlu'ndan bu konuda güzel bir örnek --> www.youtube.com/...
   
 3. 3
  tim burton'ın pek sevdiği, mary and max, corpse bride, coraline, fantastic mr. fox gibi güzelliklerin çekiminde kullanılmış film tekniği.
  #482358 meolinkh | 7 ay önce
   
 4. 4
  Wallace Gromit, Shaun the Sheep, Early man, Chicken Run. Bunlar da en guzel orneklerinden.
  #482483 güccük | 6 ay önce