aşure – dertli sözlük
özellikle muharrem ayının onuncu gününde yapılan, içerisine allah ne verdiyse koyulan narsız pek de beğenmediğim tatlı çeşidi. nar mühim.
i̇çine ne buldun doldurdan ziyade konulan şeylerin hepsinin kendince bir mânâ içerdiğine kafa yormak lâzım. ayrı ayrı da güzel olan nimetler bir araya gelince fevkalâde bir lezzete dönüşüyor.
sevgili nurettin yıldız hoca ve sevgili sevenlerinden her yıl bolca tebliğ (!) duymamiza vesile olan güzel tatli.'seeeennn hazzreti nuh' un 900 yıllık peygamberleriğinden, inşa ettiği gemiden anlaya anlaya bulamaç gibi bir tatlı anladıysan imanını sorgulamalısın.incirinden, borulcesine 70 çeşit koyduğunuzz yiyeceğin hanngi birini hazreri nuh hayatinda yemiş.sanaa muharremden kala kala aşure kaldıysa yazık 'peki hocam. sünnet demiyoruz farz demiyoruz arkadaş mis gibi gelenek olmuş ikram, hazırlayıp dağıtıyo caanım anadolu hatunları allah razı olsun. beklemedeyiz.
kelime anlamları; dokuza bir ekleyip on kılmak, cemaatin onuncusu olmak, malların öşürünü almak, dostluk, koca,zevce, aralarında birlik olan topluluk.

bilinen en yaygın anlamı ise muharremin onuncu günü. onuncu günde yapılan tatlı.

ibn abbas (r.a) rivayet olduğuna göre efendimiz (sav) aşure gününde oruç tuttu ve tutulmasını da tavsiye etti.(*)

mübarek günün vesilesiyle arınmış bir ruh ve kabul olunmuş dualarla ömrümüzün hayırlı olması nasip olsun.

not: aşure ikramımız akşam yapılacaktır. (*)

“her gün aşura, her yer kerbela”
ürkütücü yas ritüelleri yerine onlar adına hayırlar yapmayı tercih etmiş kültürümüze kalp