sinead o connor – dertli sözlük
sesi, şarkıları ve politik tutumuyla batı müziğine ismini kazıyan irlandalı şarkıcı.

(bkz:you made me the thief of your heart)

(bkz:nothing compares to you) /nothing compares 2 u

wikipedia der ki:

"sinead o connor (d. 8 aralık 1966, dublin), irlandalı şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.

adını, ingiltere'ye karşı girdiği bağımsızlık savaşımıyla tanınan irlanda cumhurbaşkanı'nın eşinden alan o connor, anne ve babasının boşanmasından sonra, annesinin kendisine dayak uygulaması nedeniyle 1979 yılından sonra babasıyla birlikte yaşamaya başladı. eğtimini tamamlayamayan sanatçı, en son öğrenim gördüğü okulda sanata eğilim gösterdi. barbra streisand'ın evergreen adlı şarkısını söyleyerek dikkatleri üzerine çekince tua nua adlı bir topluluğa katıldı.

1983 yılında babasının desteğiyle girdiği "newtown" adlı okulda müziğe iyice yoğunlaşarak bir deneme albümü çıkardı. ertesi yıl, bir müzik dergisi aracığıyla tanıştığı columb farrey'in yönlendirmesiyle "ton ton macoute" adını verdiği kendi müzik topluluğunu oluşturdu. küçük bar ve gece kulüplerinde sahneye çıkan ton ton macoute, tam adını duyurmaya başladığı 1985 yılı sürecinde annesini bir trafik kazasında yitirdi.

etkilenerek londra ya gitti ve orada john reynolds ile evlendi. bob dylan'dan bono ya kadar, fachtna o ceallaigh ve marco pironi gibi sanatçılarla birlikte çalışmalar yaptı.

1990 yılında söz yazarının prince olduğu ve zirveye çıkmasına yol açan şarkı olan "nothing compares 2 u" adlı şarkıyı yaptı. layık görüldüğü grammy ödülü nü reddeden o connor, politik kimliğini sanatıyla birlikte önplana çıkararak, abd ve savaş karşıtı bir çizgi izledi. 1992 yılında papa ii. jean paul'ün katolik kilisesindeki cinsel tacize sessiz kalmasını protesto için papa'nın bir fotoğrafını televizyon kameralarının önünde yırtmasıyla dindar kamuoyunun tepkisini çekti.

isveç'li eşiyle olan ikinci evliliğini 2003 yılında bitiren sanatçı, yaptığı albümlerle beğeni toplayarak listelerde üst sıralarda yer aldı. 2002 de çıkardığı irlanda halk şarkılarını içeren sean-nã³s nua albümünde beklediği başarıyı bulamayınca müziği bıraktığını açıklamasına karşın, 2005 yılında geri döndü. sinead o connor, 2007 yılında türkiye ye de gelerek bir konser verdi."