rtük – dertli sözlük
2002 yılında bütün ulusal radyo ve televizyonlarda içerisinde şehit, mazlum, zulüm, başörtüsü, imam hatip, mescid-i aksa ve ayasofya kelimeleri geçen şarkıların yayınlanmasını yasaklamıştır. yine aynı dönemde özel fm, grup genç'ten şehidan ve mescid-i aksa şarkılarını yayınladığı için 120 gün kapatılmış, radyonun yönetmeni de 15 ay hapse mahkum edilmiştir.

2000 yılında yayınlanan rapora göre rtük, 1994'ten beri 46 radyo ve 28 televizyon kanalına dini yayınları sebebiyle uyarıda bulunmuş; 22 radyo istasyonuna toplamda 1590 günlük, 8 televizyon kanalına ise 676 günlük kapatma cezası uygulamıştır. 30 mart 2001'de mgk kararıyla adana, bursa, malatya, diyarbakır ve samsun'da görevleri medyadaki islami yayınları takip etmek olan basın savcıları görevlendirilmiştir. (kaynak: melodies of resistance: islamist music in secular turkey, hakkı taş)

velhasıl, rtük tarihi boyunca en özgürlükçü ve liberal dönemini yaşamaktadır. teşekkürler erdoğan. zamanında mücahit kesilenler, yeri göğü tekbirlerle inletenler, kudüs'ü fethedenler, parti başkanlarını cihat emiri ilan edenler devletin kıytırık bir kurumu ile bile mücadele edememişken şimdi erdoğan'ın tırnakları ile kazıyarak elde ettiği kazanımları küçümsüyorlar. mezkur zevat hasbelkader devletin başına geçtikten sonra sıradan bir albayın kendisine savurduğu küfürleri bile sineye çekmek zorunda kaldı. sahi ya nerede kaldı hilafet hayalleri, cihat emirliği, d-8 liderliği falan. demek ki 28 şubat'ta gerçekten bir darbe falan yapılsaydı bunlar soluğu isviçre'de lüks otel odalarında alacaklardı. işte halep işte arşın. bu zevatın kuru laf ve slogandan başka dikili bir ağacı var mı allah aşkına?