kumkurdu – dertli sözlük
pegasus yayınlarından çıkmış asa lind'ın üç ciltlik çocuk kitabı.zackarina isimli küçük bir kız ve sahilde oynarken tanıştığı kumkurdu'nun arkadaşlığını anlatıyor. ailesinin ilgisizliği sonucu bulduğu aslında hayali bir arkadaş olan kumkurdu bize her şeyi bilen, gören, duyan neredeyse tanrılaştırılmış bir karakter olarak gösteriliyor. bununla birlikte ana karakterimiz zackarina'nın bazı davranışları da hiç hoşuma gitmedi. sinirlendiğinde ''aptal baba!'' diye söylenen bir kız. kitabın çizimlerini özellikle de kapak tasarımlarını çok beğendim. içerik konusunda da bence bu kitaptan alınabilecek bir şey varsa o da çocukların problemlerine çözüm noktasında ifade örnekleri. sırf bu konu için diğer iki cildi de almayı düşünüyorum.(bkz:daha fazla kumkurdu)(bkz:daha da fazla kumkurdu)mesela bir bölümde arabanın anahtarlarını kaybetmiş olan baba karakterimiz telaşlı telaşlı her yerde anahtar aramaktadır. bu sırada zackarina ortalıkla çamurlu botlarıyla dolanıp babasına dondurma almaları için sürekli ısrar eder. babası da bu dırdırlara dayanamaz ve ona botlarıyla evin içinde dolaştığı için kızar. zackarina, babasına söylene söylene evden çıkıp kumkurdu'nun yanına gider. kumkurdu'yla vakit geçirirken gördüklerindenve duyduklarından etkilenir. tam eve gidecekken odunların arasında arabanın anahtarlarını bulur ve koşa koşa babasına verir. babası çok sevinir. ama zackarina eve yine çamurlu botlarıyla girmiştir. bu sefer ''dırdır etmek istemiyorum ama çizmeler! çıkar onları.'' der babası. nedenini soran zackarina'nın bu sefer aldığı cevap tatmin edicidir:-çünkü mutfakta çamur ve çakıl olması hiç iyi değil. yerde çirkin lekeler kalıyor. sonra toprakta bakteriler var, yiyeceklere ve meyvelere karışırsa tehlikeli olabilirler.bunun üzerine zackarina babasına neden bunu daha önce söylemediğini sorar ve ekler:- yalnızca çizmeler, çizmeler, çizmeler deyip durdun!sonra çizmelerini çıkarır ve süpürgeyi getirip ortalığı temizler ve birlikte dondurma almaya giderler.
asa lind'in deniz kıyısında anne ve babasıyla yaşayan ve onların çocuk dünyasından ve dertlerinden anlamadığını söyleyen zackarina'nın hayali arkadaşı kumkurduyla dertleşmesini olayları anlamlandırmasını okuduğumuz üç seriden oluşan kitabı.

kitap alıştığımız bir aile yapısına sahip değil. anneba kavramı kitapta kendini gösteriyor. anne çalışıyor baba ise sadece zackarina ile ilgileniyor. batı dünyasında son zamanlarda çok popüler olduğu için yakın zamanda yazılan bu kitapta hemen yerini almış. zackarina bazen sıkıcı olabiliyor ama kumkurdu bir ayrı. (*)

" bunları düşündüğü için karanlık daha az karanlık olmadı ama kadife gibi yumuşadı. ve zackarina karanlığın yalnızca kapkara olmadığını fark etti. bir sürü değişik siyah vardı. ağaçlar fısıltı siyahtı, kayalar ağır taş siyahı ve deniz köpüklü hışırtı siyahı.

"karanlık bu akşam ne de hoş" dedi zackarina
"sen ne istersen o olur karanlık" dedi kumkurdu.