arrival – dertli sözlük
Ted Chiang'ın kısa hikayesinden uyarlanan baş rollerinde amy adams ve jeremy renner'ın bulunduğu 2016 yapımlı bilim kurgu filmi. Film tür olarak gerçeğe yakın bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

Amerika başta olmak üzere dünyada 12 farklı konuma gelen uzaylıları araştırmak amacıyla kurulan ekibe dil bilimci louise bank'ın dahil olmasıyla uzaylıların ve onların dilinin anlatıldığı film. Film sapir-whorf hipotezi üzerinden ilerliyor.

Dil ile zamanı algılama müthiş bir şekilde yansıtılmış.

Filmin senaristi Eric Heisserer ve yönetmeni Denis Villeneuve bu film için gerçekten bir uzay dili yazmışlar. Farklı anlamlara gelen 120den fazla logogramı içeren kelimelerden sadece 71 tanesi filmde kullanılmış.

Filmin müzikleri de güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=a6RnT8uxOiw-- spoiler --

İşte uzaylıda olsa çıkarsız iş yapmıyor. Yıllar sonra işi görülsün diye gelip dilini öğretiyor ama o sırada ülkeler arasında savaşa neden oluyordu. neyse ki çözüldü.

louise'ın kızının isminin filmde neden bu kadar çok tekrar edildiğini anladığımda film benim için gerçekten üst seviyeye yükseldi. Uzaylı kelimeleri de hannah ismi de tersten yazıldığında aynı oluyor. Bu aslında filmde vurgulanan zaman olgusunun ispatı oldu.

Çiftin ayrılması bana biraz saçma geldi. Sen tuhaf bir olayın içinde tanışıp bir dilin öncülüğünü yapacaksın ama sonra üzerinde birtakım özel yetenekler kaldı diye ayrılacaksın. Filme aksiyon olsun diye yapılmış.-- spoiler --