ineklere vr gözlük takılıp süt veriminin arttırılması – dertli sözlük
evet geçtiğimiz günlerde böyle bir haber okuduk. haberin doğruluğu tabi ki de tartışılır. zira fasık olmayan haber alma organı yok. ahalinin fikirlerini merak ediyorum; bu bir fıtrata müdahale mi? değil mi? toplumun önde gelenleri her mevzuda olduğu gibi bu mevzuda da cahil ve geri kaldığı için konuyla esas itibariyle ilgisi olmayan biz avama da söz etmek düşer. konuşabiliriz yani :)

bence, fıtrata müdahale değildir. tarihte de baktığımızda adamlar süt verimini artırmak için her zaman bir yöntem kovalamışlar. kimi daha iyi otlaklar aramış, kimi göçebe yaşamış, kimi beslenme şeklini değiştirmiş vesaire. şimdi işin içine elektronik girdi diye niye yaygara kopuyor anlamıyorum. asıl yaygara sırtlarına kocaman delik açılıp beslenen hayvanlar için kopmalıydı. sırtlarına delik açılmasındansa VR gözlükle keyifli otlaklara gönderilmesi çok daha makul.
sosyal medyada, haber sitelerinde birçok yorum okudum ilgili konuyla alakalı. herkes kendi açısından bakmış ama vr teknolojisini bilen, biyolojiden anlayan ve ilahiyat eğitimi olan bir kişiye ait olan bir yoruma rastlamadım. kısa vadede verimliliği olabilir belki ama ineğin gözüne zararı ve uygunluğu nedir. uzun vadede ne sonuç alınır. her canlının görme yeteneği farklı insan gözü için üretilmiş ve pahalı bir sistem olan vr gözlüğü maaliyeti karşılar mı? ayrıca ilgili şahıs birçok öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekci mi? misal sadece iki ineğinde uyguladığını söylüyor verileri ne? neyse ki bu çalışma daha önce başka ülkelerde yapıldı. the Matrix for cows olarak aratıp bu deryaya dalabilirsiniz örnek bir makale; (bu tanım matematik eğitimi ve sosyoloji alanında çalışan vanlı bir sözlük yazarı tarafından yazılmıştır. göz önünde bulunması tavsiye olunur :)) )