mahiyeti kötü olan ortama iyi şekilde katkı sağlamak – dertli sözlük
üzerinde düşünüp düşünüp pek karar veremediğim bir durum. mesela bir blog olsun bu bu blogda yazan şeyler kötü içki içmek cinsellik küfür ve islama hakaret gibi. şimdi siz orda bulunsanız ama diğerleri gibi davranışlar sergilemeseniz o ortamı büyüttüğünüz için günaha mı girersiniz yoksa ordaki insanları iyi yönlü değiştirmeye çalışıp sevap bir iş mi yapmış olursunuz? mesela ben burda yazarım buranın mahiyeti güzel ve burda yazmanın bana bir zararı yok okuyana zararı yok. aynı burda yazdığım gibi ekşi sözlükte veya diğer seküler yerlerde yazsam oralara destek olduğum için bunun bir günahı olur mu? düşüncelerinizi saklamazsanız sevinirim.
müslüman girdiği ortamı ahlakıyla, sözleriyle, bir küçük tebessümüyle donatmalı. allah içimizden geçeni bizden de iyi bilendir. kötü bir ortama girersin fakat insanın kendine o kadar da güvenmemesi gerek, nefisin türlü türlü tuzakları var. i̇yilik amacıyla gidersin kötü oluverirsin. o yüzden müslüman ilk önce ahlakını, imanını kuvvetlendirmeli ki girdiği ortamda kendinden emin bir şekilde kimliğini koruyabilsin.
vesile olabilmek müthiş güzel bir şeydir. hele ki bir insanın müslüman olmasına vesile olmak...
yeter ki niyetimiz allah için olsun.
çok güzel münazara konusu olabilir bundan.

ben mesela sırf bu konudan ötürü ekşi'yi bırakmıştım. çünkü iyi şekilde katkı sağlamak isteyenler için "kötü"ye maruz kalma durumu var. bir zaman sonra insanın gönlünde bir yerlerde bu durum normalleşip göstereceği refleksler de zayıflıyor. kalp de malum akışkan, halden hale girmek doğasında var ve bir iradesi de yok.
hem bize emredilen "salih ve sadıklarla beraber olmak" olduğundan, klavyeden klavyeye in’ikâs eden muhabbet ve rûhâniyet alışverişi ancak güzel konuşulan ve benzer değerlere sahip kıymetli insanların bir araya geldiği dertli sözlük gibi sanal mecralarda ihya edilebileceği kanaatindeyim.
dinime sayanların çoğunluk olduğu yerde durmam.o tür ortamlarda bulunmam.çünkü iflah olmazlar ve azgınlar.ayrıca dinde de bununla ilgili bir hüküm var diye biliyorum.müslümanlarin allah'ın ayetleri ile alay edilen yerde durmaması gerekiyor.
bildiğim kadarıyla "kötülüğün mahiyeti" şeklinde bir kullanım mevcut. fakat "mahiyeti kötü" şeklinde bir kullanım bilmiyorum.