el kaide ve ışid için ölen müslümanların durumu – dertli sözlük
neşid dinlerken bazen bu adamların yaptığı şarkı ve marşlara denk geldim. kendilerini adamışlar bir şeyler yapmak için hatta gidip ölmüşler davaları uğruna. ama sen dışardan bakıp biliyorsun ki bu adamların öldüğü dava aslında tam bir batıl. amerikalı bir aktör liderleri hatta yaptıkları videolar hollywoodda çekilmiş. yaptıklarının sonuçlarında ölenler hep müslümanlar ve yaptıkları islam'a son yüzyılda verilen en büyük zarar. işte tam burda düşünürken bir de onların perspektifinden bakınca kendilerini din için öldük dinimizi koruduk sanıyorlar. orda anne babasının ölüsünü gören suriyeli bir çocuk ne anlar ki hollywood dan koca bacaklı ingilizin geçtiği deredeki kurbağalar hakkında fikri de yok. tek bildiği müslüman olduğu için anne babası öldürüldü ve gidip dini için savaşıyor ama bu verdiği savaş başkaları tarafından planlanmış her sıktığı kurşun kendine ve batıl bir yolda ölüyor.
şimdi bu çocuk ölünce cennete mi gidecek cehenneme mi? kitabı siz hiç düşünmez misiniz diye defalarca sorarken düşünmediği için ve islam'a zarar verdiği için ceza mı alacak? yoksa kendini safça adadığı için günahı görmezden mi gelinecek? bu bizim yaşamımızın ne kadar kaotik olduğu ile alakalı işte doğrular yok yanlışlar da yok kaosun içinde savrulup gidiyoruz sadece niyetlerimiz kalıyor bize yazılmış kaderin arkasında.
hadi bu kaotikliğe bu bir örnek olmadıysa çünkü saf bir çocuktan bahsettik. bir de bilim adamından bahsedelim.
richard feynman 21. yüzyılın en büyük bilim adamlarından ve almanya nükleer bomba yapmadan nükleer bomba yapmalıyız bu caydırıcı bir güç olacak ve hiç kullanılmaycak sözü ile iyi niyetle kabul ettiği görev japonya'da milyonlarca insanın ölümüne yol açtı ve evet kullanıldı. adam bunun üzerine depresyona girdi ve aylarca o halde tutuk kaldı. bu kaotikliği kaos üzerine çalışan bilim adamları bile kaldıramıyor ki tam doğduğumuz noktada annemizden bize geçen küçük mikrop ve üstümüzden geçen bir kelebeğin yarattığı etki. geride mliyarlarca insanın ölümünden sadece elde kalan niyet kumbaraları.