hedef kızılelma – dertli sözlük
baykar teknoloji'nin 2020'deki akıncı belgeselinden sonraki yeni belgeseli.
ben çok başarılı buldum. selçuk bayraktar ve baykar'ın bugünkü konumuna gelişiyle ilgili iyi nüanslar var.
1. bölümde mühendislik ve metafor iyi bir anlatım ortaya çıkarmış. bir yerinde "takoz" iyi bir anlatım aracı olmuş.
on binlerce parçadan oluşan yüksek mühendislik ürünü araçlarını oluşturan parça sayısının yüksek olmasının onları aynı zamanda daha kırılgan, hassas ve güvenlik seviyesinin sağlanmasını zorlaştırıcı etkenler olduğunu anlatırken hangarda uçağı ekibiyle incelediği sahnede başlık "takoz" oluyor.

bayraktar diyor ki: takoz aslında işini çok iyi yapıyor. en az sayıda parçayla çalışan mükemmele yakın bir makina. i̇şini o kadar iyi yapıyor ki uçağın önüne koyuyorsunuz ve uçak hiçbir yere gidemiyor. bütün o bir anlamda mükemmel zincir bir anlamda çöküyor. bunu kaldırmayı bilmezsen, toplum bunu kaldırmayı bilmezse asla uçakta yapamazsın, havacılıkta tarih de yazamazsın.

allah'ım ne kadar üzücü. şimdi hükümete koltuğundan burun kıvıranlar ve bu gelişmeler için duacı olmaktan ar edinenlerin nefret ettiği, kibirli bulduğu güçlü temsile rağmen bu hayırlı çalışmalar sürdürülebilir olmuş değil. tek bir karar ile kumların altına gömülme tehlikesiyle yüz yüze. buralara kolay gelinmedi elbette eskisi gibi olamayacaktır ama bugünkü kadar kolay da ilerleyip gelişemeyecektir. allah takozlara fırsat vermesin, hayırlı işler yapmak isteyenlerin yolunu açsın, işlerini kolaylaştırsın.