karma eğitim kaldırılmalı mı? – dertli sözlük
bence bu mesele “gemi batarken direğini boyamak” artık, ortalık yangın yeri ve sebebi de karma olmak değil. şu da var, muslumanlar karma ortamı desteklemeli diyemem ama karşı da çıkmamalı, artık hemcinsinden bile emniyette değil kimse, en azından normalin çerçevesini muhafaza edebilelim.
ilkokul seviyesinde kaldırılmamalı. çocuklar karşı cinsi temel seviyede tanımalı. ortaokul ve üst düzeyler için vakti zamanında meb'e uzunca yazmıştım. sağolsunlar birkaç hafta sonra aradılar. uzun uzadıya bunun anayasaya ne kadar aykırı olduğundan "vatana ihanet" olabileceğini hissettirerek bahsettiler. ben böyle bir şeyden haberdar değildim. anayasanın devleti ayakta tutan direk olduğunu kabul edersek siz de pek karşı çıkmamalısınız gibi. yoksa "kırmızı çizgi"lerinizin üstü morla boyanır da gülün ömrü az olur.
karma eğitim kesinlikle kaldırılmalı.eğitimin tek sorunu karma olması değil elbet ama bir yerden başlamak lazım.günümüzde öğrencileri ilkokuldan tutun üniversiteye kadar şekillendiren tek bir yer var.malesef dijital dünya.her türlü zorbalık,ahlaksızlık, iğrençlik oyunlar ve videolar adı altında nesilleri yok ediyor.mesela bu konuda bir kitap var dijital babadan mesaj var adı altında.
bu kadar kötülüğün deli gibi üzerimize geldiği bir dönemde tehlikelerin dozunu azaltmada yardımcı olacaktır.karma eğitimin kaldırılması.
başarılı ve ahlaki açıdan iyi olan okullarda genelde karma eğitim yapılmadığını da görüyoruz.dolayısıyla karma eğitime karşıyım.
liseyi bir erkek okulunda okudum. ortamımız gayet huzurlu ve sakindi. kız erkek ilişkilerinin yapaylığı olmadığı zaman haset, kin, riya ve rekabet de olmuyor. insanları en doğal haliyle tanımış oluyorsun. okuduğum dört sene boyunca en ufak bir kavga dövüş olmadı. böyle bir ortamda çalışma verimi de oldukça yükseliyor, çünkü karşı cinsten kaynaklanan dikkat dağıtıcı etkenler de minimuma inmiş oluyor. bu dönemde günde on saat yüksek verimle çok rahat çalışabiliyordum. sonrasında bu düzeyde bir verimli çalışma performansına asla sahip olamadım.
karma eğitim faydası görülmemiş zararı ise hadsafada olan bir sistemdir.enkaza dönmüş iç alemiyle neticede dış alemini de rayına koyamamış gençler üreten bir sistemdir. karma eğitim ihtilat ortamı olması hasebiyle kız-erkek ilişkilerine ilim filtresi uygulayarak çanak tutmuş bir sistem. sağlam nesilleri öğütme sistemi diyebiliriz. genelini geçtim din eğitimi alanı dahi o karma ortamlarda namazlara uyandırma gibi ulvi işler içinde olduğunu düşünerek nefsini oyalamış,evlilik gibi bir düşüncede dahi olsa vakti olmadığı için haramla gönlünü yaralamış,yormuş kendine zulmetmiştir. sevgilinin yalnızca eş,eşin sadece sevgili olabileceği düşüncesinden hızla uzaklaşan nesilzedeleri bu kara sistem çıkarmıştır. zararlarını saymanın faydası olmadığı için yararına dair en güzel fikir ve amel kaldırılması olacaktır. gözü korumak çok ehemmiyetlidir. harama karşı gözü korumak gönlü ve azaları haramdan korumaya götürür. o yüzden karma şeyler öyle ki sosyal medya gibi sınırsız karma sistemlerde bir cellattır nesiller için. “ben kendimi korurum.” gibi bir nefis aldatmacasına kanmamalıdır. koruyamazsın. allah korur. allah yardım ederde korur seni. onun koruması içinde onun emirlerine uymak gerekir. fatiha’da geçtiği gibi “yalnız sana ibadet eder yalnız senden yardım dileriz.” önce ibadet,emirlere riayet sonra yardım. mevlam nesillerimizi kendine râm eylesin. bizi nefsimizle göz açıp kapayıncaya kadar da olsa beraber bırakmasın. karma sistemin tarihin karanlığında kaldığını bizlere de göstersin. amin
liselerin önünden geçerken okul bahçelerinde bırakın sarmaş dolaş dolanmayı öpüşen bir sürü liseli görüyorum. uygun mu bu davranış diye sorduğumda en ufak bir utanma belirtisi olmaksızın "noldu canın mı çekti" diyorlar. bir gün birinin başka gün diğerinin koynunda kaybolan yıllar... yazık, çok yazık. gerçekten eğitim için mi gidiyorsunuz okula? sorulacak o kadar çok soru var ki... ama kime ne soruyorsun işte.

karma eğitim kaldırılmalı mı? elbette kaldırılmalı. ama sadece bununla da yetinilmemeli. i̇şi gücü zirzopluk olan liseliler önce ikaz edilmeli eğer ısrarcı olurlarsa da eğitimine de son verilmeli.
okumaya hevesi olmayan okula sırf serserilik için gelen ama eğitime devam eden o kadar çok liseli var ki... ve onların etkisi altında kalarak serseriliğe sevdalanmış saf çocuklar... yazık, çok yazık.
karma eğitimin zorunluluğu 23 seneye ulaşsa da karma eğitim fikri cumhuriyetin kuruluşundan itibaren vardır. hepimizin bildiği üzere ahlâkî anlamda dinine ve geleneğine bağlı olan bu millet bir dönem bunlardan uzaklaştırılmış ve yekten bir millet portresi ortaya çıkarılmak istenmiştir. adım adım yaşamdaki her şey yenilenirken eğitimde de yenilikler ortaya çıkmıştır ve karma eğitim başlamıştır. köy okullarında karma eğitimle nelerin ortaya çıktığı ise herkes tarafından âşikardır. yanlış tarih öğrenenler doğrusunu tekrar araştırıp görebilir. bu sebeple karma eğitim fikrinden vazgeçilmeli. ben hem karma eğitim hem diğerini tecrübe etmiş biri olarak dile getirmek isterim ki, ayrı sınıflarda ve dahi ayrı okullarda verilen eğitimin ahlâki açıdan daha iyi olacağına inanıyorum. i̇lmî açıdan daha iyi ilerlenileceği, psikolojik açıdan da daha nezih duygular yaşanacağını düşünüyorum. ki yahudilerde ve avrupa'nın birçok eyaletinde karma eğitime karşı bir duruş var. biz onlardan daha mı aşağıdayız?