sözlük hakkında sık sorulan sorular – dertli sözlük
(b: sözlük nedir? dertli sözlük nedir? )

dertlisozluk.com, halkımızın bağrından çıkmıştır. içimizden biridir. incitmeyi ve incitilmeyi sevmez. güzeli sever fakat iyiyi daha çok sever. milletimizin maddi ve manevi değerleri konusunda hassastır. fakat baygın, katı, manasız bir muhafazakarlığa ve sansürcü zihniyete de sahip değildir.

dertlisozluk.com, okurlarına ve yazarlarına der ki: post-modern çağın bize sunduğu, parçalara hakim ol, küçük iktidar alanları kur, büyük şöhretin ve paranın basamaklarını inşa et, anı yaşa ve hızdan zevk al, parçalılığı göreliliği baş tacı et, bütünlüksüz bilgiyle zihnini kur, bütünlüksüz ve hatta tarihsiz bilgiyle de sen sen olabilirsin, hayattan zevk alabilirsin, kültür hem bir incelik derinlik hem de bir eğlencedir, fakat neden daha fazla eğlenmiyorsun, durma eğlen, nedir derdin bırak bu bütün insanlığın derdini çekme, kaygısını taşıma ayaklarını, kendi bireysel kariyerine bak, kendi bireysel kültürüne bak, kültürden zevk al, azı zevk değildir mutlaka çok olsun, bilgilerini maddeleştiremiyorsan yok et, çok bilgiye gerek yok, bilgi için kasmaya sabaha kadar kitap okumaya veya asla kütüphanelerde kafa patlatmaya gerek yok, araştırma çok fazla çünkü herşey hazır, hazırladık senin için al -peşin mi kredi kartıyla mı?, baksana neden daha fazla eğlenmiyorsun, bilgi-kültür-sanat ve sen, ve zevklerin, neden bir kültür züppesi olmuyorsun, kültürel bir züppe olsana! telkinlerinin dışında, bu siyah-beyaz ambiyansların dışında bir mantıkla sözlüğümüzü takip ediniz! bu sizin ve bizim hayrımıza olacaktır...

aksi taktirde sözlük denilen şey, bilgi-yorum paylaşımı adı altında, aslında çeşitli ünlü ünsüz insanlar ve kavramlarla ilgili şahsi yaraların, kıskançlıkların, zevklerin, önerisi olmayan eleştirin ve bütünlenmeyen, bir hayat tarzına dönüşmeyen bilginin an be an oluşturulduğu, yazıya dökülüp saçıldığı manasız bir yer olacaktır. dertlisözlük, diğer sözlüklerden ayrılmak istemekte ve fakat onları tümüyle aşağılamamaktadır. bilgiye olan saygımız hürmetimiz ve "hakikatin menşeinden bağımsız olabileceğine" olan inancımız, bizi sözlük kulvarında şimdiye kadar ortaya konulanlar içinde doğruya, güzele ve derine temas eden her bilgi "parçasına" saygı duymaya zorlamaktadır.
"harabat ehlini hor görme zakir / hazineye malik viraneler vardır" sözü de sevdiğimiz sözler arasındadır.

dertli sözlük, bütünlüklü bilgiyi, faydalı ilmi, dedikodusuz ve öneriler barındıran eleştiriyi, ve yanı sıra jesti, espriyi, gençlik enerjisini, coşkuyu önemsemektedir.

dertlisözlük, iyi ve güzel kaygılarla ve her zaman daha derini arzulayan sorgulayan bir merakla yola çıkmıştır. amacı, evet dünyayı kurtarmaktır.

herkesi, hepinizi mekanımıza sözlük formatı ve kurallarına riayet eşliğinde bekliyoruz. demsiz girilir dertsiz girilmez.

umduğumuzu bulmak, umudumuzla buluşturmak duasıyla...
(b: bir entry var, çok beğendim, birkaç artı oy vermek istiyorum. mümkün mü? )

bu ayıp.
(b: artı ve eksi oylar ne işe yarıyor?)

aldığınız artı ve eksi oylar yazarın statüsünü belirler. birikir, çoğalır, heyecan katar.
(b: çaylaklık nedir? ben nasıl yazar olucam?)

çaylak, sözlüğe yazarlık başvurusu yapmış ama henüz onaylanmamış yazar statüsüdür. yazar olabilmek için bir miktar entry girilmeli ve bu entrylerin, dolayısı ile de yazarlığınızın sözlük yönetimi tarafından onaylanması gerekmektedir.
(b: kullanıcı bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?)

havadis ikonunun sağındaki ikonu seçip, ikinci sıradaki hesap seçeneğine tıklayarak güncelleyebilirsiniz.
(b: nickimi değiştirmek istiyorum, mümkün mü acaba?)

evet mümkün.
250. tanımını girmiş her yazar bu hakkı bir kereye mahsus kazanır.
(b: başlığı tanımlamayan entryler formata aykırı mı oluyor şimdi? )

illa tanımlaması gerekmiyor. misal elma başlığına elmanın ne olduğunu, nasıl olduğunu yazmak bir tanımdır. ama elmanın neye yaradığını da yazabilir, elma ile ilgili tesbitlerinize de yer verebilir, bir anınızı da paylaşabilirsiniz..
(b: sözlük niçin forum değildir, bu konudaki ısrarın sebebi nedir? )

sözlükte başlık açılır. açılan başlık izah edilir. tanımlanır. kurallar dahilinde yazılır.
forumda ise başlık altında muhabbet olur, her türlü yazı bilgi yer alır, başlıktan kopulur. biz buraya kopmaya gelmedik. başlıklarla değil de tanımlarla ilgilenip tanımları hakkında yorum yapmak sözlüğü chat ve forum ortamına dönüştürür.