franz kafka – dertli sözlük
prag'da doğmuş ve yahudi bir ailenin çocuğudur. eserleri:
bir savaşın betimlemesi
gözlem
dava
değişim
ceza sömürgesi
şarkıcı josefine ya da fareler ulusu
(*)şato
amerika
çin seddi

--- iktibas ---
yaşadığı zihniyete o kadar büyük bir duyar ki kafka, ölümünden sonra yazdığı bütün eserlerini yakılması için en yakın dostu max brody'ye emanet eder.bugün kafka gibi büyük bir edebi dehayı okuyabiliyorsak eğer, bunu max brody'nin ihanetine borçluyuz.
--- iktibas ---
(*)
--- iktibas ---

dünyanın acılarından uzak tutabilirsin kendini, bu sana kalmış olup doğana uyar, ama tam olarak bu uzak duruş belki kaçınabileceğin yegane acıdır.

--- iktibas ---
okuyucusunu derin melankoli içine sürükleyebilecek kadar etkili bir dili ve beyni var(dı). hicivlerin içinden tebessümle çıkabilirseniz ne ala. (*)
babasına yazdığı ve göndermediği mektup ile, mektubu sevdirir size. hüzünlerinizde kafka olur, bazen söylemek isteyip de söyleyemediklerinizi yazarsınız, kimseye okutmaz, saklarsınız bir köşede.
anlaşılmak gibi gayesi olmamıştır hiç. yazdıklarının da okunup okunmasının önemi yoktur onun için.
sayesinde ne zaman ayağıma kramp girse ya da uyuşsa 'aha kesin felç geçiriyorum, eyvah sakat kaldım' gibi gibi hislere kapılıyorum. o anlık anlarda yatalak bir insan olarak bütün hayatımı tasavvur ediyorum sonunda hiç bir şey olmuyor çok şükür. her şeyin normal olduğunu anlayınca her şey normalleşiyor. (*)

bu yüzdendir ki kendisi ile aramın pek iyi olmadığı prag doğumlu yazar.