algı oyunları – dertli sözlük
iran, gazze meselesi ortaya çıktığından beridir hep atıp tutuyordu.şöyle vuracağız ,böyle gireceğiz,israili yok edeceğiz vb.... bir şey yaptı mı asla. her zaman ancak boş sözlerle dünyaya hava basan iran, şu sıralar dünyada müslüman ülkeler içinde türkiye nefretini körüklüyor.yalan haberler üzerinden.dünden beri dolaşıma giren yalan habere koca koca proflar,ağır abiler bile düşmüş.biz bir çikolata bile almazken silah satmak mı diye.güya türkiye nükleer silahlar vb satıyormuş israile tüikle belgeliymiş vb... bir gün sonra resmi kaynaklarla da yalanlanan bu algı oyunlarının içerde ve dışardaki hedefleri çok belli değil mi? içerde yaklaşan seçimlerde bıçaksırtı durumu kendi lehine çevirme, dışarda da iranın bölgeyi kendi gücü altına alması.
https://twitter.com/altaycemmeric/status/1772627792657580450?t=vzb_5gee8axxfjjxrgtesg
öncelikle tüik'in "resmi" sayfasına giriyoruz. sonrasındaki adımlar şöyle:

istatistikler>dış ticaret>veri tabanları>dış ticaret istatistikleri>ürün/ürün grubu-ülke>ürün-ülke>harmonize sistem>hs2 fasıl...

burada yılı ve ülkeyi (2024-israil) seçtikten sonra "rapor oluştur" diyoruz. peki karşımıza ne çıkıyor?.. tabii ki dış mihrakların oyunu, yersen!

(bkz:nereye güleceğini bilememek)

(bkz:akp nin israil ile ticari ilişkileri kesmesi)