mihrimah sultan – dertli sözlük
kanuni sultan süleymanın hürrem sultandan olan kızı. bir rivayete göre, mimar sinan, mihrimah sultana aşıktır, onun için üsküdardaki ve edirnekapıdaki isminin verildiği camiiyi yapmıştır. mihrimah sultan rüstem paşa ile evlenmiş, mimar sinan her zaman rüstem paşadan nefret etmiştir.
rüstem paşayı hiç bir zaman sevmeyen sinan, mihrimah sultanın isteğiyle tahtakaleye rüstem paşa camiisini yapmıştır. bu camii de üsküdardan eminönüne geçerken her açıdan gözükmez, biraz sönük kalmıştır. sinanın ise bunu bilerek yaptığı da rivayetler arasındadır.
kanuni sultan süleyman'ın kızı. mimar sinan'ın bu kişiye aşık olduğu aktarılmaktadır :

--- iktibas ---

üsküdar'daki mihrimah camii ile edirnekapı'daki mihrimah sultan camii'ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. günbatımında (elbette, yılın sadece bir gününde)
göreceğiniz muhteşem manzara şudur : edirnekapı camii'nin tek minaresinin arkasından güneş batarken, üsküdar'daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır! bu nasıl bir hesaplama, bu nasıl bir estetik anlayışıdır! dediğinizi duyar gibiyim.. mimarbaşı, mihrimah sultan'a platonik bir yakınlık duymasaydı; acaba bu harika uyumu inşa edebilir miydi ? hele bir de mihr ü mâh, farsça güneş ve ay anlamına geliyorsa !

koca sinan'ın aşkı bu : sıradan-sürüden insanların aşkına benzemez.

(kemal kırar, bilim ve ütopya, dilime göre,sayı 202, sayfa 56)
--- iktibas ---