tez – dertli sözlük
çabuk olan, süratli manasındaki kelime. ayrıca lisans ve üstü dereceleri bitirdiğinin kanıtı olarak öğrencinin akademik kariyerindeki etiketler bütünü.
üniversitelerde öğrencilerin veya öğretim üyelerinin hazırlayıp bazen bir sınav kurulu önünde savundukları bilimsel eser.
örnek: tezini mitolojiden hazırlayan gözlüklü bir delikanlı. h. taner
öğrencinin korkulu rüyasıdır.(*) profesör tezi beğenmezse uzmanlığını tamamlayamazsın, seneyi uzatırsın falan... akabinde gelen bir depresyon, sürekli uyuma hali, kimseyle konuşmak istememe... vs. vs.
toplamda 5.590 dakikamı yani yaklaşık 93 saatimi yalnızca yazma işlemine ayırdığım ve 11 ocak 2016 saat 05.50 itibariyle bitirdiğim, onunla yatıp onunla kalktığım ve başındann sonuna kadar emek emek uğraştığım(araştırma yapıp, veri toplayıp, veri girişleri ve analizleri yapıp, literatür taramasıyla gözlerimi kan çanağına çevirdiğim) için artık evladım gibi olmuş şeydir. ayrıca tez yazma sürecinde rüyamda istatistiksel analizler yaptığım, bulgular yorumladığım ve hatta tez konum itibariyle niccolo machiavelli amcayla oturup çay içip sohbet etmişliğim vakidir.
sözlüğün de yeniden açılmasıyla beraber yazılması konusundaki umutların biraz daha tükendiği, akademik ''ben de varım'' deme işi.