kopya çekme sanatı – dertli sözlük
test sınavları için önce konunun kesin hakimi birkaç gönüllü öğrenci seçilir ve işlem başlar:
a ) acayip
b ) basit
c ) cins
d ) değişik
e ) enteresan...

hocam 7. soru nasıl yaa anlamadım (kızım sana söylüyorum gelinim sen anla misali soru hocaya yöneltilir ama cevabı gönüllü arkadaş verecektir)
gönüllü arkadaş: evet hocam ya çok enteresan bir soru. hop 7. sorunun cevabı e

tutar mı, elbette tutuyor biz lisede denedik gayet memnunduk.
ikinci bir yöntem.. sanatsa alın size sanat cinsinden..kimyanın içinde edebiyat nasıl mı gizlenir? ilk önce edebiyat sever bir arkadaş belirlenir (yani ben) sonra anahtar kelimeler verilir (yani kimyasal formüller) ardından aşk şiirlerinden görünmez olmuş, yıllanmış sıralara yeni bir aşk şiiri daha eklenir.. ve hiç kimse bu şiirin aslında kimya formülleri olduğunu çakmaz.

bir üçüncü yöntemde edebiyat (*) ve sosyal zekası (*) konuşma üzerine zor gelenler için uzaysal zeka gerektiren bir yöntem. sıranın altına kırtasiyede satılan 5 kuruşluk poşet dosyalardan alınır ve itina ile yapıştırılır. daha önceden hazırlanmış materyaller sınavdan önce yerine yerleştirilir. gerisi sınav esnasındaki kaabiliyetinize kalmış...

4. yöntemimiz sadece küçük yazabilme becerisi gerektiriyor. bunun için önceden içi boşaltılmış 0.5 0.7 0.9 uç kutularına değişik formüller yedirilir; lazım olan kalemler masa üzerinde bekletilir ve ne hikmetse sınav ortasında kalemin ucu bitiverir.. imdadımıza yetişecek uç kutusu da kalem kutusunda sizi beklemektedir.

not: devamı vardı yazacaktım ki artık kopya çeken değil "çekmeye müsade etmeyecek olan kişi" statüsünde olduğum aklıma geldi.. velhasıl ne kadar çok yöntem olursa olsun her öğretmen de o yaşlardan geçitiği için hepsini bilir ve bir şekilde yakalar sizi.. bazısı sadece görmemiş gibi yapar haberiniz olsun!
herhangi bir yönteme tevessül ve tenezzül etmeden, cepten hışırtılar eşliğinde kopya kağıdını çıkarıp-bakmak suretiyle de elde edilen haksız kazanç yöntemi.
kopya çekmeyi becerebilen ama çekmeyenlar vardır (bkz:kul hakkı). arkadaşlarından büyük tepki alırlar fakat kararları karardır. gereksiz dincilikle suçlanırlar.

onun dışında sınavda dalga geçileni bile vardır; kopya veren: hocam geçen gün babamlar (e)dirneye gidelim dediler ama biz kardeşimle (d)enizli dedik ama son dakikada vaz geçtip (a)fyona gittik. fakat aklımız hala (d)enizli de kalmadı değil... kopya alacak olan:!!! (bkz:çocukluk işte)
beyniyle çözmekten aciz olup gözüyl çözenlein yaptığı bir sanattır kimine göre.(bkz:)kul hakkı