magazinel okur yazar – dertli sözlük
hangi yazar hangi yazara laf çakmış, kim kimle tartışmış, kim kime saldırmış, o ona ne cevap vermiş, kim hangi mevkiye yükselmiş, kimi kim destekliyormuş düzleminde okuyan yazan ortalık insanlarıdır. etkinlikten etkinliğe koşanları, yazarların masalarında el pençe duranları vardır; veya tüm liberal gevşekliğiyle her masada gülücük saçıp duran herkese hak veren "izleyicilerdir" bunlar. arada bi biri kendilerini de içine katan bir tespit yaparsa, onu internetten sanal bloklardan eleştirmeyi ve rahatça dedikodu yapmayı iyi becerirler. allah şerlerinden korusun.

oturup saygın yayınların ciddiye alacağı metinler ortaya koymak yerine, ortaya konmuş ürünler hakkında sanal niklerle veya tahta masalarda nargilele höpürdeterek kavram şovu, eleştiri dansı yaparlar.
bazen şuraya yazdığım herhangi bir isim hakkındaki tartışmaları, iddiaları okumak gibi bir heves duyuyorum. i̇slami magazin olsaydı diyorum bazen. ama biz pire için yorgan yakarız, o yüzden kimse vebale girmek istemez ve bizden magazin çıkmaz.